تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

در این مقاله می خواهیم تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی را شرح دهیم، و بهترین آن ها را به شما معرفی کنیم، لطفا تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

انواع سوله شامل موارد زیر می باشد:

 1. سوله های تیرورقی
 2. سوله های یو.بی.ام
 3. سوله های خرپایی
 4. سوله دست دوم

انواع سوله را نام بردیم و حال لازم به ذکر است که بدانید سوله سبک از نوع سوله های جدید و به روز می باشد،اما سوله تیر ورقی از سوله های قدیمی و سنگین به حساب می آید، که تفاوت میان سوله سبک خرپایی و سوله تیر ورقی زیاد است در ادامه به تفاوت های این دو نوع سوله می پردازیم.

سوله سبک خرپایی

در این مرحله قسط داریم سوله سبک خرپایی که مزایای آن بسیار بیشتر از معایبش است را به شما معرفی کنیم، و تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی را شرح دهیم، از همراهی شما متشکریم.

سوله هایی جدید که با علم و فناوری روز دنیا ساخته می شوند,ساختار و شکل هندسی و خرپا گونه این نوع سوله موجب شده تا فولاد مصرفی در آن به میزان زیادی کاهش پیدا کند و متقابلا وزن سازه کمتر شود ,با کاهش مصرف فولاد هزینه صرف شده نیز کاهش می یابد و این موضوع باعث شده تا در رقابت صورت گرفته در زمینه صنعت سوله سازی از سایر سوله ها پیشی گیرد و به عنوان سازه ای محبوب و کارآمد و ارزان مورد توجه همگان قرار گیرد.

سوله سبک خرپایی با نام های: سوله سبک، سوله ارزان، سوله با قوطی، سوله سبک خرپایی، سوله خرپایی سبک، سوله HSS، هم وجود دارد.

مزیت های سوله سبک خرپایی

 1. محدودیتی در ابعاد دهانه این نوع سوله ها وجود ندارد (می توان سوله هایی با دهانه حتی بیش از ۱۰۰ متر بدون ستون میانی ساخت ) و در نوع کاربری هم هیچ محدودیتی وجود ندارد، واضح تر بگوییم که سوله سبک خرپایی را در تمام کاربری ها می توان اجرا کرد، و شما می توانید سوله خرپایی خود را با هر کاربری که دارد در هر ابعاد که مد نظر دارید اجرا کنید.
 2. تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی در  این است که این نوع سوله در ابعاد بزرگ بدون ستون میانی ساخته می شود، یعنی شما می توانید از تمام فضای سوله بهره مند شوید و هیچ ستون مزاحمی وجود ندارد.
 3. در این نوع سوله قیمت ساخت سوله پایین می باشد
 4. هزینه پایین حمل و نقل و نصب این نوع سوله
 5. چون سوله سبک خرپایی تمام قطعاتش با پیچ و مهره متصل شده است به راحتی می توان این سوله را از هم جدا کرد و انتقال داد.
 6. امکان نصب تمام جرثقیل ها، اعم از سقفی , دروازه ای و..
 7. مقاومت و طول عمر بسیار بالای این سوله ها ( با ساخت اصولی این نوع سازه میزان مقاومت سازه به حداکثر می رسد)
 8. سرعت بالای آماده سازی
 9. این نوع سوله به علت سبک بودن سازه  آن مقرون به صرفه تر است و از لحاظ مقاومت و کیفیت از سوله تیر ورقی بهتر می باشد.
 10. سازه سوله سبک در مقابل عوامل طبیعی مثل زلزله و … بسیار مقاوم تر از سوله تیر ورقی می باشد.
 11. سازه های خرپایی برای ساخت پل های عظیم و تاور کرین و در ورزشگاه های بزرگ و حتی در بدنه ی هواپیما استفاده می شود، و همچنین باید بدانید که سازه های خرپایی بارهای تحمیل شده به سازه را در کل سازه پخش می کند.
 12. سوله خرپایی را می توان در ۲ یا چند طبقه هم اجرا کرد که این آیتم در سوله یو بی ام وجود ندارد، با کلیک روی کلمه ی فروش سوله یو بی ام می توانید مطالب بیشتری در این زمینه مطالعه کنید.

در قسمت بالا از سبک بودن سوله خرپایی و مقرون به صرفه بودن آن گفتیم، حائز اهمیت است که بدانید این سبک بودن و ارزان بودن به معنی بی کیفیت بودن این سوله نمی باشد، بلکه این سوله از لحاظ کیفیت و مقاومت در صنعت سوله سازی حرف اول را می زند و این امر باعث تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی می باشد.

بعد از مطالعه موارد فوق می توان به این نتیجه رسید که سوله های خرپایی می توانند بهترین انتخاب برای سازندگان و متقاضیان باشد، که می توانند به خوبی تمامی نیازها و انتظارات را پوشش دهند.

معایب سوله خرپایی

سوله سبک  خرپایی به علت این که مزایای زیادی دارد تا به امروز نتوانسته ایم عیبی از آن بگیریم، در واقع سوله خرپای از هر لحاظ کیفیت بالایی دارد و تمام قوانین نظام مهندسی را به خوبی پاس کرده است، چه چیزی از این بهتر که یک سازه هم سبک و هم ارزان قیمت باشد و از همه ی این ها مهم تر که کیفیت بالای دارد تا جای که نظام مهندسی آن را تایید می کند.
تنها عیبی که در  سوله خرپایی وجود دارد این است که در دهانه ی زیر ۱۸ متر از لحاظ قیمت از سوله تیر ورقی گرانتر است و در دهانه ی ۱۸ متر با سوله تیر ورقی برابری می کند، اما در دهانه بالای ۱۸ متر از تمام سوله ها مقرون به صرفه تر می باشد.

با کلیک روی کلمه ی قیمت سوله می توانید مطالبی درباره ی قیمت هر متر مربع سوله را بیابید، و این مقاله به شما کمک شایانی در این زمینه خواهد کرد.

تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی بسیار زیاد می باشد، که در ادامه به ویژگی های سوله تیر ورقی می پردازیم.

سوله خرپایی

انواع سوله سبک خرپایی _ سوله خرپایی

تفاوت سوله خرپایی و سوله تیرورقی

در این مرحله می خواهیم شما را با سوله تیرورقی آشنا کنیم، و معایب و مزایای این نوع سوله را شرح دهیم، لطفا مارا همراهی کنید.

این سوله ها, سوله هایی به نسبت قدیمی هستند سوله های جدید با متدهای روز دنیا از این نوع سوله ها پیشی گرفته اند و امروزه به ندرت از این نوع سوله ها برای ساخت سازه استفاده می شود، زیرا سوله تیر ورقی در زمان قدیم که تکنولوژی پیشرفت نکرده بود ساخته می شده، همین ام موجب به وزن بسیار بالا و در نهایت بالا رفتن قیمت سوله می شده است، که به نسبت سوله سبک اصلا مقرون به صرفه نمی باشد.

سوله تیر ورقی در تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی

اجرای سوله به روش تیر ورقی که سقف هشتی را نشان میدهد

معایب سوله های تیرورقی

 1. وجود محدودیت در ابعاد دهانه سوله
 2. وزن بالای این سوله سبب شده است تا قیمت تمام شده این سوله بسیار بالا باشد و از لحاظ قیمت اصلا مقرون به صرفه نمی باشد.(به دلیل استفاده ی زیاد از فولاد برای بالا بردن مقاومت سازه ی سوله در برابر بارهای وارده و عوامل طبیعی)
 3. قیمت بالای ساخت این نوع سوله ها
 4. هزینه ی بالای حمل ونقل ونصب سوله ها
 5. به علت وزن بالایی که این نوع سوله دارد مجبوریم فونداسیون سوله را هم قویتر اجرا کنیم و این امر موجب به گرانتر شدن سازه سوله می شود.

مزایای سوله های تیرورقی

 1. سوله تیر ورقی را می توانید در دو یا چند طبقه هم اجرا کرد.
 2. این نوع سوله را می توان مونتاژ و دمونتاژ کرد، زیرا تمام اتصالاتش با پیچ و مهره انجام می شود.
 3. در سوله تیر ورقی امکان استفاده از انواع جرثقیل را داریم، اعم از جرثقیل سقفی ، دروازه ای و…

بسیار خب تفاوت سوله خرپایی و تیرورقی را به صورت کامل توضیح دادیم، حال اگر تمایل دارید در ارتباط با سوله تیر ورقی هم مطالب بیشتری مطالعه کنید لطفا روی کلمه ی فروش سوله تیر ورقی کلیک کنید.

سوله دست دوم هم مانند سوله تیر ورقی معایب بسیار زیادی دارد، اما در این مقاله از این نوع سوله مطلبی وجود ندارد، اگر تمایل دارید در باره ی سوله دست دوم بیشتر بدانید لطفا روی کلمه ی ساخت و فروش سوله دست دوم کلیک کنید، تا از تمام کلاه برداری ها در این نوع از سوله به خوبی با خبر شوید.

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مطلب خوبی بود. سوال اینجاست که آیا در ساخت سوله خرپایی هم می توان از جرثقیل با تناژ بالا استفاده کرد یا خیر؟؟؟

  پاسخ
  • مبینا حسینی
   ژانویه 4, 2021 11:40 ق.ظ

   با عرض سلام خدمت شما،
   در ساخت سوله سبک خرپایی امکان استفاده از جرثقیل با هر تناژی که مد نظر شما می باشد وجود دارد، زیرا که سوله خرپایی سبک بسیار مقاوم بوده و تحمل بار بالایی نیز دارد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست