مقاله

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. سوله
 4. chevron_right
 5. خرید سوله

خرید سوله

در این مقاله تمام روش های کلاهبرداری در خرید سوله و دفترچه محاسبات ساخت سوله طبق آیتم های نظام مهندسی را تو ضیح داده ایم، لطفا تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید          

در خرید سوله خود به کسی اطمینان نکنید، زیرا راه های کلاهبرداری و کم فروشی در این زمینه بسیار زیاد می باشد، به جای اعتماد به سوله ساز ها با مطالعه ی این مقاله خودتان تمام قوانین و شرایط سوله سازی را به صورت کامل بشناسید.

توجه : در ادامه چند روش از این کم فروشی که توسط شرکت سوله ساز ممکن است انجام شود را شرح می دهیم:

 1. هر نوع از سوله برای ساخت متریال و مصالح مختص به خود را می طلبد،اما متاسفانه بسیاری از سوله سازان این آیتم را رعایت نمی کنند.
 2. در هنگام بار گیری قطعات سوله حتما یک نفر ناظر از طرف شما در شرکت سوله سازی حضور داشته باشد، تا وزن تمام قطعات سوله شما را بررسی کند، تا سوله ساز نتواند وزن قطعات سوله را کم یا زیاد کند.
 3. استفاده از متریال و فولاد ناخالص که کیفیت پایینی دارند، و قیمت پایین تری هم دارند، به طور مثال ممکن است سوله ساز از شما هزینه ی فولاد مبارکه اصفهان را دریافت کند اما در هنگام ساخت سوله از فولاد گیلان استفاده کند، که متاسفانه این دو فولاد نام برده از نظر کیفیت با هم تفاوت بسیاری دارند.
 4. حائز اهمیت است که در قرار دادی که با سوله ساز می بندید، تمام متریال مصرفی در سوله شما قید شده باشد، تا مجبور به پرداخت هزینه مجدد برای خرید مصالحی که در قرارداد قید نشده است نشوید، و با توجه به نوع سوله و شرایط محیطی شهری که سوله در آن ساخته می شود این متریال انتخاب می شوند.
 5. سوله سازان ممکن است در ساخت سوله از ضایعات فولاد استفاده کنند و در آخر آن ها را رنگ می کنند، و این ضایعات فولاد حدود ۵۰% ارزانتر از فولاد نو می باشد، ولی سوله ساز از شما هزینه ی فولاد نو را دریافت می کند.
 6. یکی دیگر از دلایلی که می گویم حتما از شرکت های معتبر فولاد را تهیه فرمایید این است که، شرکت هایی هستند که ورق هایی با ضخامت های کمتر تولید می کنند، مثلا ورق با ضخامت ۷.۸ تولید می کنند و بجای ۸ میلیمتر به فروش می رسانند، طبیعتا این کار می تواند وزن کل را تغییر دهد و قیمتها را برای شرکت سازنده پایین آورد و به شما وزن را بالاتر اعلام کنند

در هنگام خرید انواع سوله خود آیتم هایی که در بالا ذکر شده است را رعایت کنید تا هیچ سوله سازی نتواند سر شما کلاه بگذارد، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید تا نکاتی درباره ی دفترچه محاسبات سوله و قرار داد سوله به شما آموزش بدهیم.

اهمیت دفترچه محاسبات در خرید سوله

در این مقاله قصد داریم دفترچه محاسبات سوله و تمام مواردی که در این آیتم مهم است را توضیح دهیم، و می خواهیم مواردی که از نظر نظام مهندسی اهمیت دارد را شرح دهیم.

در ابتدا لازم است که دفترچه محاسبات و آیتم هایی که در آن ذکر می شود را به خوبی بشناسید که در ادامه به آن می پردازیم.

سوله ی مد نظر شما باید یک سری مشخصات فنی داشته باشد، که این مشخصات فنی باید با توجه به ابعاد سوله ی مد نظر شما و موقعیت مکانی که سوله در آن ساخته می شود و با توجه به طراحی سوله شما انجام شود.

دفترچه محاسبات در هنگام خرید سوله شامل موارد زیر می باشد:

 • ابعاد کامل سوله
 • محل اجرای سوله
 • تعداد طبقات سوله
 • کاربری سوله
 • پایداری در مقابل بارهای مرده مثل: بار ستون، بار سقف و تمام اجزای سوله
 • بار باد و بار برف و بار زلزله
 • مصالحی که در ساخت سوله مصرف می شود
 • جزئیات تیر ریزی و سقف
 • جزئیات طراحی سوله و نرم افزارهایی که در این زمینه استفاده شده است
 • بار جرثقیل

در قسمت بالا از بار برف و بار باد و زلزله حرف زدیم، حال شاید سوال در این قسمت پیش بیاید که منظور از بار برف یا بار باد چیست و اصلا این بارها از کجا و به چه صورت اندازه گیری می شوند؟؟؟؟؟

پاسخ: مثلا در شهری بار برف ۲/۵ می باشد، پس سوله ای که در این شهر قرار است ساخته شود باید بار برف را تا ۲/۵ متر را به خوبی تحمل کند و تخریب نشود، و میزان بار برف و بار باد و… را باید از نظام مهندسی دریافت کنید، نظام مهندسی میزان تمام این بار های ذکر شده را طی سی سال گذشته محاسبه می کند به همین علت میزان باری که از نظام مهندسی دریافت می کنید بسیار دقیق می باشد و دیگر خرابی در اثر بارش برف و… در سوله شما رخ نخواهد داد، و توجه داشته باشید که میزان تمام این بار ها در هر شهری با شهر دیگر متفاوت می باشد، به همین دلیل است که مثلا سوله ای که در شمال است را نمی توان در شهر تهران از آن استفاده کرد، زیرا بار برف و بار در شهر شمال و تهران به یک اندازه نمی باشد.

در ادامه می خواهیم شما را از اهمیت دفترچه محاسبات در خرید سوله با خبر کنیم، لطفا ما را همراهی کنید.

تمامه سوله های که ساخته می شوند باید دفترچه محاسبات را دارا باشند که این آیتم بسیار مهم و ضروری می باشد، و این دفترچه محاسبات باید کاملا دقیق باشد و باید توسط شرکت سوله ساز تهیه شود و به کارفرما ارائه گردد، و بهتر است که کارفرما این دفترچه محاسبات را به دفتر نظام مهندسی برده تا اطمینان حاصل کنند که سوله کاملا با استاندارد های نظام مهندسی مطابقت دارد.

اگر سازه شما دفترچه محاسبات نداشته باشد و استاندارد ساخته نشده باشد و از متریال بی کیفیت در ساخت سوله استفاده شود، امکانش زیاد است که در هنگام بارش برف یا باد یا وقوع زلزله سقف و ستون ها تحمل این بارها را نداشته باشند و سوله نشست کند و در نهایت تخریب شود، پس فراموش نکنید که قبل از اجرای سوله مد نظرتان باید دفترچه محاسبات دقیق را از شرکت سوله ساز دریافت کنید.

دفتر چه مقررات ملی در خرید سوله

دفترچه مقررات ملی ساختمان مبحث دهم

قرارداد ساخت سوله

نحوه ی قرارداد ساخت سوله بسیار مهم و ضروری می باشد، به همین دلیل این قسمت را به این موضوع اختصاص داده ایم، پس با ما همراه باشید تا نحوه ی قرارداد سوله و روش های کلاهبرداری در این زمینه را به شما آموزش دهیم.

در قرارداد خرید سوله باید موارد زیر حتما قید شده باشد:

 • طراحی
 • خرید تمام متریال مصرفی سوله
 • رنگ آمیزی قطعات سوله
 • اتصالات سازه که شامل: پیچ و مهره و مهار کش است
 • ساخت سوله به صورت کامل
 • بیس پلیت
 • وال پست
 • استرات
 • تیر ریزی سقف
 • فریم های سقف و فریم های ستون
 • بادبند کشی سقف و ستون ها
 • وزن و ابعاد سوله

مهم : در قرارداد سوله مد نظر شما باید وزن و ابعاد سازه قید شود، تمام مصالحی که در ساخت سوله استفاده می شود باید با دفترچه محاسبات سوله مطابقت داشته باشد، و همچنین در قرار داد مشخص شود که هزینه ی حمل نقل و کرایه جرثقیل بر عهده ی شرکت سوله سازی یا کارفرما می باشد.

در کل ۲ نوع قرارداد در سوله سازی وجود دارد که توسط کارفرما انتخاب می شود :

 • متری: در این قرارداد شرکت سوله سازی تمام قیمت ها را به صورت متری به شما تحویل می دهد، که اگر احتمالا وزن سوله پایین بیاید هیچ مبلغی به کارفرما عودت داده نمی شود این در صورتی است که پایین آمدن وزن سوله در کیفیت و مقاومت سوله تاثیری نگذارد، و چنان چه وزن تمام شده ی سوله بیشتر شود شرکت سوله ساز نباید از پیمانکار مبلغ اضافه ای دریافت کند.
 • وزنی: در این نوع از قرار داد هر کیلو گرم متریال مصرفی و اجرت در سوله مد نظر شما مشخص می شود، که شرکت سوله سازی تمام وزن ها را به صورت تقریبی به شما می دهد، و امکان کم یا زیاد شدن وزن سوله در این قرار داد وجود دارد، اما این کم یا زیاد شدن وزن سوله نباید تفاوت زیادی با دفترچه محاسبات داشته باشد.

در قرارداد سوله یک سری موارد حائز اهمیت است که در ادامه به این موارد می پردازیم:

 1. برای بستن قرارداد ابتدا باید دفترچه محاسبات را از سازنده دریافت کنید ولی بازم هم به آن دفترچه محاسبات که دریافت میکنید اکتفا نکنید و پس از دریافت دفترچه محاسبات از سازنده سوله، آن را به سازمان نظام مهندسی شهر خود برده و اجازه دهید تا کارشناسان نظام مهندسی دفترچه محاسبات را برسی کنند تا از مقاومت و پایداری سوله اطمینان حاصل کنند.
 2. از اینکه سازنده همان متریالی که در دفتر دفترچه محاسبات بیان کرده است را در سوله شما استفاده کند و از متریال بی کیفیت و ارزان تر استفاده نکند و همچنین از فولاد کمتر استفاده نکند.
 3.  در زمان قرارداد از فروشنده ضمانت اجرا درخواست کنید که اگر احتمالاً مشکلی در سازه یا نصب سوله  شما پیش آمد با این قراردادی که در دست دارید بتوانید مبلغ خود را پس بگیرید در این صورت شما هیچ ضرری نخواهید کرد.
 4. سازه ها بعد از گذر زمان افت کرده و فروشندگان آنها را رنگ کرده و شما متوجه بی کیفیتی سازه یا متریل سوله نمی شوید یا ممکن است سازه سوله دست دوم وصله هایی داشته باشد که بعد از رنگ کردن شما متوجه ان نشوید پس قبل از رنگ آمیزی مجدد از سوله در محل بازدید کنید و از خرید سوله هایی که جدید رنگ شده اند و زیر رنگ آنها را ندیده اید اجتناب کنید.
 5.  اگر سوله ای را که می خواهید خریداری کنید که دست دوم هست بهتر است قبل از دمونتاژ از محل پیشین، حتما آن را در محل نصب قبلی مشاهده کنید، این کار دو مزیت بزرگ دارد که اول اینکه شما مطمئن میشوید که یک سوله واقعی می باشد و هم میتوانید از صحت نصب آن مطمئن شوید زیرا ممکن است سوله بنا به دلایلی در قاب هایش تاب ایجاد شده باشد و نا زمانی که نصب نباشد این موضوع مشخص نیست.
 6.  اطمینان حاصل کنید که تمام قطعات سوله به شما فروخته شده باشد سوله ای که شما خریداری میکنید باید دارای (وال پست، بادبند های ستون و سقف، استرت، بیس پلیت ،فریم های سقف و ستون و تیر ریزی سقف) را دارا باشد و مطمئن شوید که تمامی قطعات ذکر شده در قرارداد باشد.
 7.  در هنگام بستن قرارداد حتما تمام قیمت ها به متراژ مشخص شود یا اگر به کیلوگرم مشخص می کنید یک بازه تغییر وزن مشخص کنید چون معمولا در وزن تلرانس وجود دارد، مثلا در قرارداد قید شود که اگر وزن سوله شما ۴۰ تن می باشد تا وزن ۴۱ تن را شما قبول داشته و مبلغ را پرداخت می کنید در این صورت فروشندگان سوله دست دوم نمی توانند در پایان کار به  بهانه بیشتر شدن وزن سوله شما قیمت بیشتری از شما دریافت کنند،  در این مقاله درباره ی سوله دست دوم حرفی نزده ایم، اگر تمایل دارید این نوع از سوله را بهتر بشناسید و از گزند کلاهبرداران در این زمینه در امان بمانید لطفا روی کلمه فروش سوله دست دوم کلیک کنید.
 8. یک نوع کلاهبرداری قانونی در خرید سوله هم وجود دارد، به این صورت است که شرکت سوله ساز قیمت خیلی پایین به شما می دهد تا موفق شود که با شما قرار داد ببندد، ولی در قرارداد قید می کنند، که اگر در آخر کار وزن سوله بالا تر رفت کارفرما باید هزینه ی متریال مصرفی و اجرت را به پیمانکار بدهد، یا به صورت دیگر در قرار داد قید می کنند که مثلا اگر در پایان ساخت سوله وزن آن کمتر شد، پیمانکار هیچ مبلغی به کارفرما پرداخت نخواهد کرد، و متاسفانه این کلاهبرداری ها هم کم نیست، و را حل این مشکل این است که در قرار دارد حتما قید کنید که اگر وزن تمام شده ی سوله کمتر شد، ما به التفاوت را پیمانکار باید با کارفرما حساب کند.

تمام این مواردی که در قسمت بالا ذکر شده است را باید در قرارداد لحاظ کنید، و حائز اهمیت است که بدانید قرار داد در قیمت سوله شما تاثیر می گذارد، با کلیک روی کلمه ی قیمت هر متر مربع سوله در سال ۱۴۰۰ سوله می توانید قیمت هر متر مربع را بیابید، در این مقاله تمام نکاتی که باید در قیمت سوله لحاظ کنید هم وجود دارد.

نکته : اما این حائز اهمیت است که بدانید در هنگام واریز بیعانه حتما ضمانت اجرا را درخواست کرده و حتما تحویل بگیرید، زیرا ممکن است بعد از واریز بیعانه دیگر نتوانید ضمانت اجرا را از شرکت سوله ساز تحویل بگیرید.
توجه داشته باشید که اگر به نکات ذکر شده در قسمت بالا توجه کنید شرکت سوله ساز به هیچ عنوان نمی تواند از شما کلاه برداری کند.  

در مرحله ی بعدی می خواهیم انواع سوله ها را فقط نام ببریم، اما اگر مایل هستید تمام انواع سوله ها را به خوبی بشناسید لطفا روی کلمه ی خرید انواع سوله کلیک کنید، این مقاله به شما کمک می کند تا سوله ها و تمام مزایای و معایب آنها را بشناسید.

مهندسی

اهمیت قرارداد و دفترچه محاسبات در خرید سوله

 

در ادامه لازم است انواع سوله را نام ببریم تا با آن ها آشنا شوید اما لازم است که بدانید بهترین نوع آن سوله سبک خرپایی می باشد:

 1. سوله سبک خرپایی
 2. سوله تیر ورقی
 3. سوله یو بی ام UBM
 4. سوله دست دوم

در قسمت بالا گفتیم که بهترین نوع سوله، سوله سبک خرپایی می باشد، با کلیک روی کلمه ی سوله سبک می توانید مطالب زیادی درباره ی این نوع سوله مطالعه کنید.

اگر هنوز نوع سوله مد نظر خود را انتخاب نکرده اید لطفا روی کلمه ی نحوه ی ساخت سوله کلیک کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا در انتخاب خود دچار اشتباه نشوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست