مقاله

ساخت سوله در اصفهان

ساخت سوله در اصفهان نیاز به آگاه بودن یک سری اطلاعات می باشد که در ساخت سوله بسیار مهم می باشد که شامل: آگاه بودن در مورد سوله و مراحل ساخت آن، دانستن در مورد شرایط و جو آب و هوایی آن منطقه، عواملی که در قیمت سازه تاثیر گذار هستند، شناختن انواع سوله و انتخاب بهترین سوله و… که در ادامه به شرح هر یک آنها می پردازیم.

همچنین در ساخت سوله باید نکاتی را رعایت کرد که سازمان نظام مهندسی این قانون ها را تعیین کرده است، از جمله این قانون ها رعایت کردن یک سری نکات مانند: توجه به مقدار استفاده از فولاد و مصالح در ساخت سوله با توجه به شرایط آب و هوایی است که در هر منطقه متفاوت می باشد.

به عنوان مثال: ساخت سوله در مناطق پر بارش و مرطوب از فولاد مصرفی با ضخامت ۲ یا ۳ سانی متر استفاده می کنند که در برابر حادثه و بار برف و باد مقاومت خوبی از خود نشان بدهد. اما در مناطق کم بارش از فولاد مصرفی یک سانتی متر در سازه استفاده می کنند که شرایط آب و هوایی اصفهان معتدل و خشک می باشد و مقدار بارش آن در حد وسط است، و میانگین سرعت باد شهر اصفهان در ثانیه بین ۸/۲ تا ۴/۳ متر و جهت آن از سمت جنوب غربی است.

موقعیت جغرافیایی شهر اصفهان بر روی نقشه- ساخت سوله در اصفهان

موقعیت جغرافیایی شهر اصفهان بر روی نقشه

 

ساخت سوله در اصفهان دارای مراحلی است که شامل:

 • طراحی سوله به دست معمار و مهندس
 • خرید و تهیه فولاد و مصالح مصرفی و تمام اجزای سوله 
 • اجرای فونداسیون
 • جا به جایی و انتقال اجزای سوله به محل پروژه 
 • چینش دیوار
 • پوشش سقف

هزینه های تاثیر گذار در ساخت سوله:

 • جو آب و هوایی آن منطقه
 • ابعاد و ارتفاع سوله 
 • میزان گستردگی دهانه
 • وزن سوله
 • محل نصب و جنس خاک آن منطقه
 • نصیب یا عدم نصب جرثقیل
 • نوع کاربری سوله
 • کاربری سوله

انواع ساخت سوله در اصفهان

سوله ها انواع مختلفی با ویژگی های خاص خود را دارا هستند که در ادامه شما را با با انواع ساخت سوله در اصفهان آشنا خواهیم کرد.

سوله تیر ورقی: به این نوع سوله، سوله سنگین و سنتی نیز می گویند، زیرا که این سوله بسیار قدیمی می باشد و به این دلیل به آن سوله سنگین می گویند که برای استحکام بالای سوله از مصالح و فولاد مصرفی زیادی استفاده می کنند که وزن سازه بالا می رود و همانقدر هم قیمت به طور هجومی بالا می رود. علاوه بر این موضوع وقتی وزن سازه بالاتر می رود، سوله به فونداسیون مقاوم تری نیاز پیدا می کند که باز هم رو قیمت سازه تاثیر جداگانه ای می گذارد که از نظر اقتصادی اصلا مقرون به صرفه نمی باشد.

سوله دست دوم: این سوله ها همان سازه های تیر ورقی می باشند یا سوله هایی هستند که با ضایعات آهن آلات ساخته شده اند که به اسم سوله های تیر ورقی به شما می فروند. ما خرید این سوله دست دوم را به شما پیشنهاد نمی کنیم زیرا در بیشتر مواقع برای فروش این سازه ها سر مشتری را کلاه می گذارند. و همچنین از دیگر مشکلات سوله دست دوم این است که این سازه قبلا با شرایط محیطی و آب و هوایی یک منطقه دیگر ساخته شده اند و برای محل مورد نظر شما کارساز نیست.

سوله یو بی ام: این نوع سوله ظاهر مدرنی دارد، اما در کنار این ظاهر معایب های بسیاری نیز دارد. از جمله این معایب سقف این سوله می باشد که از جنس پلی اورتان است و میکروب را به خود جذب می کند و برای انواع شغل ها مانند: گاوداری، دامداری، گوسفندی و… مناسب نیست، و همچنین از دیگر مشکلات سقف سوله یو بی ام قوسی شکل بودن آن است که هر چقدر به گوشه کنار این نوع سوله نزدیک تر می شویم سقف آن کوتاه تر می شود و علاوه بر آن پرتی های زیادی در همان گوشه های سوله به دلیل سقف تونلی شکل به وجود آمده است.

سوله خرپایی: و اما رسیدیم به بروز ترین سوله که در عصر جدید با شیوه ساخت مدرنش در کشور های صنعتی پیشرفت بسیاری کرده است که در ادامه بیشتر با آن آشنا خواهید شد.

بهترین روش ساخت سوله در اصفهان 

بهترین روش ساخت سوله در اصفهان، سوله سبک خرپایی می باشد که به شرح مزایای آن می پردازیم تا متوجه برتر بودن این سوله نسبت به سوله های دیگر بشوید.

نمونه ای از سوله خرپایی-ساخت سوله در اصفهان

نمونه ای از سوله خرپایی

مزایای سوله خرپایی:

در این قسمت، شما اطلاعات کامل در ارتباط با مزایای سوله خرپایی را می خوانید و با آنها آشنا می شوید، پس با ما همراه باشید.

 • این سوله بسیار مقاوم است و در برابر ضربه و بار برف، باران و زلزله استحکام خوبی از خود نشان داده است.
 • از کیفیت بالایی برخوردار است و همچنین با توجه به کیفیت قیمت مقرون به صرفه ای دارد.
 • از طول عمر و پایداری بالایی برخوردار است.
 • انواع نصب جرثقیل مانند: دروازه ای، سقفی و.. امکان پذیر است.
 • قابلیت ساخت در ۲ طبقه را دارد که این آیتم در سوله یو بی ام وجود ندارد.
 • سرعت عمل در ساخت و نصب بالا می باشد.
 • بدون ستون میانی و با هر ابعاد مد نظر ساخته می شود.
 • ساخت سوله در اصفهان به شیوه خرپایی با سقف های متفاوتی مانند شیب دار، هشتی، قوسی و… طبق نظر متقاضی ساخته می شود.
 • اتصال این سوله با پیچ و مهره می باشد که به راحتی مونتاژ و دم مونتاژ می شود.

طراحی و ساخت سوله در اصفهان:

طراحی و اجرای سوله با نرم افزای های محاسباتی پیچیده توسط مهندسین مجرب انجام می شود که باعث قیمت کم آن می شود و قیمت مقرون به صرفه سوله خرپایی به دلیل بی کیفیت بودن آن نیست بلکه استفاده اصولی از متریال و مصالح مصرفی می باشد که طراحی آن بسیار دشوار است و کوچکترین بی دقتی در طراحی و اجرای آن باعث خسارات و مشکلات جبران ناپذیر می باشد. 

طراحی این سوله به طوری است که با هر ابعادی بدون ستون میانی ساخته می شود که باعث می شود هیچ ستون مزاحمی در فضا نباشد که این مزیت برای سوله تیر ورقی وجود ندارد. همچنین این سوله با دهانه ۱۸ متر خیلی مقرون به صرفه تر از سوله تیر ورقی می باشد. جالب است بدانید ۹۰ درصد ساخت سوله سبک خرپایی در کارخانه انجام می شود پس در نتیجه سرعت نصب در محل پروژه خیلی بالا می باشد و بیشتر قطعات به همدیگر پیچ می شوند.

ساخت سوله در اصفهان به شیوه خرپایی در کاربری های متفاوتی شکل می گیرد که شامل:

 1. سوله دامداری گوسفندی
 2. سوله سردخانه
 3. مراکز خرید و فروشگاه ها
 4. تعمیر گاه ها و محل ساخت و ساز
 5. ساخت سوله ورزشی
 6. کارخانجات مواد غذایی و..
 7. مرغداری ها
 8. گاوداری ها
 9. تالار ها
 10. آشیانه هواپیما 
 11. و بسیاری از موارد دیگر…
کاربرد سوله خرپایی-ساخت سوله در اصفهان

کاربرد سوله خرپایی

اگر می خواهید علاوه بر مقاله ساخت سوله در اصفهان در ارتباط با ساخت سوله در کرج بخوانید، روی کلمه ساخت سوله در کرج کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست