مقاله

ساخت سوله در مشهد

ساخت سوله در مشهد شامل نکاتی هستند که برای ساخت باید به آنها توجه کنیم. این موارد شامل آب و هوای آن منطقه، انواع سوله، شناخت بهترین سوله و… می شود که در ادامه آنها را برایتان شرح می دهیم پس با ما همراه باشید.

عکس استان خراسان رضوی در نقشه-ساخت سوله در مشهد

عکس استان خراسان رضوی در نقشه

آب و هوای شهر چه اهمیتی در ساخت سوله دارد؟ در ساخت سوله اولین چیزی که باید در نظر بگیریم آب هوای آن شهر است زیرا سوله ما باید با توجه به شرایط آب و هوایی این منطقه ساخته شود که در مقابل بار برف و باد و زلزله مقاوم باشد. سازمان نظام مهندسی با بررسی آب و هوای منطقه مورد نظر قانون هایی را برای ساخت سوله وضع کرده است مثلا در استان دماوند که از بارش برف بالایی برخوردار است باید از پوشش سقفی استفاده کرد یا از میزان مصالح مصرفی زیادی مصرف کرد ولی در شهر هایی که بارش برف کمتر است ضخامت مصالح مصرفی کمتر می باشد. در نتیجه سازمان نظام مهندسی روش ساخت سوله را با سنجیدن بار برف و باد و… آن منطقه در ۳۰ سال گذشته تا به الان با توجه به قانون ها ارائه می دهد.

 

استان مشهد یکی از کلانشهر ها در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است اقلیم این شهر در ناحیه مشهد_نیشابور سرد و خشک و آب و هوای ناحیه دشت مشهد–قوچان نیمه‌خشک و سرد است و همچنین  ارتفاعات رشته کوه‌های بینالود و هزارمسجد جزء اقلیم مرطوب سرد است، به طور کلی مشهد آب و هوای معتدل و متمایل به سرد و خشک است که تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب دارد و وزش بادها در شهر مشهد بیشتر در جهت جنوب ‌شرقی به شمال ‌غربی است.

سوله سازی در مشهد

سوله سازی در مشهد ( ساخت سوله در مشهد )انواع مختلفی با ویژگی های منحصر به فرد خود دارند که هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند که در بخش پایین به شناخت کلی انواع سوله پرداخته ایم.

 • سوله یو بی ام: شکل ظاهری این سوله مدرن است اما معایب های بسیاری دارد که شامل قوسی شکل بودن سقف آن می باشد که هر چقدر به سمت گوشه و کناره های این سوله نزدیک شویم سقف سوله کوتاه تر است و پرتی دارد، و همچنین دیگر مشکلات سقف سوله این است که از جنس پلی ارتان است و میکروب را به خود جذب می کند و برای شغل هایی نظیر دامداری و مرغداری و.. مناسب نیست.
 • سوله تیر ورقی: سوله تیر ورقی یا سنگین یکی از سوله های قدیمی است و مقاومت بالایی دارد اما این سوله ها با ستون های ضخیم ساخته شده اند زیرا برای مقاوم کردن سازه در برابر باد و طوفان از فولاد مصرفی زیادی در ستون ها به کار می گیرند و باعث سنگین شدن وزن سازه می شود و به همین دلیل سوله از قیمت بالایی برخوردار می شود و اصلا مقرون به صرفه نیست.
 • سوله دست دوم: این سوله یک کلاه بر داری بزرگ است زیرا بیشتر سوله های دست دوم از ضایعات آهن آلات ساخته شده اند و به اسم سوله تیر ورقی می فروشند که قیمت کمتری دارند و از مقاومت بسیار پایینی در برابر بار باد و برف و.. برخوردارند. یا واقعا سوله های تیر ورقی هستند که کم پیش می آید که اندازه و ابعاد سوله دلخواه شما سازه ای قبلا ساخته شده باشد.
 • سوله خرپایی: سوله خرپایی یکی از بهترین سوله ها در عصر جدید است که در بخش های پایین توضیحات و دلیل آن را برایتان شرح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

اگر تمایل به مطالعه کردن انواع سوله ها را دارید روی کلمه انواع سوله کلیک کنید.

بهترین روش ساخت سوله در مشهد

بهترین روش ساخت سوله در مشهد سوله خرپایی است زیرا ساخت این نوع سوله با استفاده از نرم افزار ها و محاسبات پیچیده توسط مهندسان صورت می گیرد و به دلیل استفاده اصولی از متریال و مصالح مصرفی در ساخت سوله می باشد.

سوله سبک خرپایی-ساخت سوله در مشهد

ساخت سوله به روش خرپایی

مزایای سوله خرپایی

 • مقرون به صرفه تر نسبت به سوله های دیگر است.
 • از کیفیت بالایی برخوردار است.
 • این سوله مدرن است و با تکنولوژی روز همراه است.
 • در ساخت این سوله را می توان با دهانه عریض در هر ابعادی و بدون ستون میانی ساخت.
 • تمام اتصالات این سازه با پیچ و مهره است و به راحتی موناژ و دم منتاژ می شوند.
 • قابلیت نصب جرثقیل با هر تناژی را دارد.
 • بخاطر مقامت بالای اجزای سوله از آنها در ساخت بدنه هواپیما و پل های بزرگ هم استفاده می کنند.
 • سقف سوله های خرپایی را می توان شیب دار، قوسی و… ساخت.
 • سرعت ساخت بسیار بالا است.

کاربرد های سوله خرپایی در ساخت سوله در مشهد: انبار ها، دامداری، گاوداری،سرد خانه، سالن های ورزشی، آشیانه هواپیما، مراکز خرید، تالار های پذیرایی و …

توضیحات بعضی از کاربردی های سوله خرپایی شامل:

 • مرغداری ها: سقف سوله های مرغداری شیب دار ساخته می شود و نیازمند به سیستم تهویه، سیستم سرمایشی و گرمایشی است. در بعضی از سوله های مرغداری حوضچه های آب  برای خنک نگه داشتن هوا می سازند.
 • کارخانه ها: سوله های کارخانه باید دارای قفسه و سیستم تهویه و در صورت نیاز دارای جرثقیل باشند.
 • سالن های ورزشی: در این سوله هم نیاز به سیستم تهویه و سیستم سرمایشی و گرمایشی است و همچنین این سوله باید ابعاد دهانه عریض و بدون ستون میانی باشد.

تفاوت قیمت ساخت سوله خرپایی و تیر ورقی

ساخت دهانه سوله خرپایی اگر طول ابعاد دهانه پایین ۱۸ متر باشد سوله قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به سوله تیر ورقی  دارد.

ساخت سوله خرپایی و تیر ورقی با دهانه ۱۸ متر تقریبا قیمت یکسانی دارد.

ساخت سوله خرپایی با دهانه پایین ۱۸ متر، قیمت بالاتری  نسبت سوله تیر ورقی دارد.

اگر تمایل به خواندن قیمت هر متر سوله در سال ۱۴۰۰ دارید، روی کلمه قیمت هر متر سوله در سال ۱۴۰۰ کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست