مقاله

ساخت سوله در کاشان

ساخت سوله در کاشان نیاز به آگاه بودن شرایطی است که در ساخت سوله باید به آنها توجه کرد که شامل: آگاهی از شرایط آب و هوایی، هزینه هایی که صرف سوله می شود، انواع سوله ها، بهترین سوله و …

آب و هوای کاشان بسیار گرم و خشک است که به دلیل بارش کم، ساخت سوله در این منطقه از فولاد مصرفی کمتری استفاده می شود زیرا ساخت سازه در مناطق پر بارش و کم بارش متفاوت است. به عنوان مثال: در دماوند که بارش منطقه زیاد است از فولاد مصرفی با ضخامت ۲ سانتی متر استفاده می شود اما در کاشان که شرایط آب و هوا کاملا برعکس و گرم و خشک است از فولاد  مصرفی ۱ سانتی متر استفاده می شود که این قانون ها توسط سازمان نظام مهندسی تعیین می گردد.

ساخت سوله در کاشان به دلیل دارا بودن شهرک های صنعتی و کارخانه های بزرگ، ساخت سوله رونق بسیاری یافته است. از جمله این شهرک ها: شهرک صنعتی امیرکبیر، شهرک صنعتی سلیمان صباحی، شهرک صنعتی فتح المبین، کارخانه فرش قیطران، کارخانه فرش امیران و…

مراحل ساخت سوله:

 • طراحی سوله
 • بررسی محل سازه
 • بررسی شرایط محیطی
 • انتخاب نوع سازه
 • اجرای فونداسیون
 • پوشش سقف
 • دیوار چینی
مراحل ساخت سوله-ساخت سوله در کاشان

مراحل ساخت سوله

هزینه های ساخت سوله در کاشان:

همانطور که در بخش بالا توضیح داده ایم ساخت سوله به دلیل استفاده کمتر از فولاد مصرفی در سازه، قیمت کمتری هم در پی دارد که علاوه بر آن هزینه های تاثیر گذار دیگری هم وجود دارد از جمله این هزینه ها می توان به نصب یا عدم نصب جرثقیل اشاره کرد و ابعاد سوله و ارتفاع آن نیز در هزینه های ساخت تاثیر گذار است و مورد دیگر میزان گستردگی سوله است که رابطه مستقیمی با قیمت سوله دارد.

بهترین روش ساخت سوله در کاشان

بهترین روش ساخت سوله در کاشان سوله ای است که هم از نظر کیفیت هم قیمت در بالاترین مرتبه قرار بگیرد که سوله خرپایی علاوه بر این ویژگی ها، مزیت های بسیاری دارد که در ادامه شما عزیزان را این مزیت ها آشنا خواهیم کرد.

مزیت های سوله خرپایی

 1. این سوله با توجه به کیفیت، قیمت مقرون به صرفه ای دارد.
 2. در ساخت طول ابعاد دهانه، هیچ محدودیتی ندارد و با هر ابعاد مد نظر قابل ساخت است.
 3. قابلیت نصب جرثقیل با تناژ بالا را دارد.
 4. اتصال این سازه با پیچ و مهره است و به راحتی از هم جدا و قابلیت جا به جایی دارند.
 5. امکان ساخت سوله خرپایی برای سوله های ۲ طبقه یا بیشتر وجود دارد.
 6. این سوله را می توان بدون ستون میانی ساخت.
 7. برای پوشش سقف این نوع سوله می توان از انواع متفاوت پوشش سقف استفاده کرد.
 8. ساخت سوله خرپایی از مقاومت بالایی در برابر بار باد و برف و حتی زلزله برخوردار است.
 9. بعد از مدتی می توان این سوله را در صورت نیاز گسترده کرد، به دلیل اینکه اجزای آن با پیچ و مهره به هم وصل است.
 10. سرعت بالا در آماده سازی سوله و تحویل آن
 11. تحمل بار در سوله خرپایی بسیار بالا است، زیرا میزان سنگینی بار به کل سازه پخش می شود.
ساخت سوله خرپایی-ساخت سوله در کاشان

ساخت سوله خرپایی

طراحی سوله خرپایی

طراحی سوله خرپایی ( ساخت سوله در کاشان ) با استفاده از نرم افزار ها و محاسبات پیچیده توسط مهندسان مجرب صورت می گیرد که باعث هزینه کم و مقرون به صرفه آن شده است آن هم به دلیل استفاده اصولی متریال و مصالح مصرفی است. ۹۰ درصد ساخت این نوع سوله در کارخانه انجام می شود که به همین دلیل آماده سازی سوله بسیار بالا است.

دقت طراحان و مهندسان در طراحی سوله به شیوه خرپایی، باید بسیار بالا باشد. زیرا کوچکترین بی دقتی، باعث معیوب بودن کل سازه می شود.

کاربرد سوله خرپایی در کاربری های مختلف: 

 • کارخانجات
 • سردخانه ها
 • دامداری ها
 • سوله ورزشی
 • گاوداری ها
 • مرغداری ها
 • مراکز خرید و فروشگاه ها
 • اماکن مذهبی
 • آشیانه هواپیما

ساخت سوله در کاشان در کاربری های متفاوت نیازمند به تهویه،سیستم گرمایشی و سرمایشی،تجهیزات و… است.

سایر سوله ها

سوله یو بی ام: این نوع سوله بر خلاف ظاهر مدرنی که دارد، مشکلات زیادی دارد از جمله این مشکلات جنس سقف این سوله است که قوسی شکل است و از جنس پلی اورتان می باشد که میکروب را به خود جذب می کند و برای شغل هایی نظیر دامداری، مرغداری و.. مناسب نیست. همچنین از دیگر مشکلات این سوله قطعات بزرگ آن است که قابلیت جابه جایی ندارند که باعث می شود تمام اجزا به محل نصب برده شوند و به هم دوخته شوند و نصب شوند.

سوله تیر ورقی: سوله تیر ورقی یا سوله سنگین سوله های قدیمی هستند که برای مقاومت در برابر باد و طوفان، از فولاد مصرفی بالایی در ساخت آنها استفاده شده است که به همین دلیل باعث بالا رفتن وزن و قیمت می شود. همچنین به دلیل وزن بالای این سوله باید فونداسیون قوی تری اجرا شود که اصلا مقرون به صرفه نیست.

سوله دست دوم: این نوع سوله همان سوله های تیر ورقی هستند یا سوله هایی هستند که با ضایعات آهن آلات ساخته شده اند که از قیمت و کیفیت پایینی برخوردارند و به اسم سوله تیر ورقی آنها را می فروشند.

اگر تمایل دارید علاوه بر ساخت سوله در کاشان، مقاله دیگر به نام  ساخت سوله در تهران را بخوانید روی کلمه ساخت سوله در تهران کلیک کنید.

سوله یو بی ام-ساخت سوله در کاشان

سوله یو بی ام

سوله تیر ورقی-ساخت سوله در کاشان

سوله تیر ورقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست