مقاله

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست؟ شکل ساندویچ پانل ها مرکب و سبک است که به دلیل ۳ لایه بودن آن که با استفاده از عایق های پلی یورتان، پشم سنگ، پلی استایرن، ایکس پی اس در لایه میانی و و با ورق های آلوزینک و گالوانیزه و آلومینیوم در لایه بالایی و زیرین به همدیگر چسبیده می شوند و ساخته می شود که این نوع پوشش ساندویچ پانل نام دارد. این پوشش در دنیای امروزی جایگزین سیمان و آجر شده است و  دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند که مورد توجه عموم قرار گرفته اند. ساختار مدرن و سبک این نوع محصول باعث شده است که نسبت به سایر مصالح ساختمانی در ساخت و سازها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند و برای پوشش سقف و دیواری ساختمان های تجاری، مسکونی، اداری، سالن های ورزشی، سوله های کشاورزی و.. کاربرد دارند.

در بررسی ورق های ساندویچ باید به مواردی توجه کرد که شامل:

 • نام و اعتبار شرکت تولید کننده ورق
 • ضخامت ورق پایه
 • ضخامت رنگ
 • ضخامت لایه گالوانیزه یا آلوزینک
 • دارا بودن لایه اپوکسی زیر ورق
ساندویچ پانل چیست؟-ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل چیست؟ و انواع آن کدام اند؟

ساندویچ پانل چیست؟ و انواع آن کدام اند؟ ساندویچ پانل ها انواع بسیاری دارد. هر کدام از این پوشش ها دارای ویژگی های منحصر به فرد خود هستند که در ادامه با آن بیشتر آشنا خواهید شد پس با ماه همراه باشید.

 • ساندویچ پانل دیواری: تشکیل شده از ۲ لایه فوم که در جهت پوشش دیوار و نما با ضخامت ۴ الی ۶ سانتیمتر به کار می رود که دارای ۲ رو ورق آلوزینک، ۲ رو گالوانیزه یا یک رو  از بیرون آلوزینک و یک رو گالوانیزه از داخل می باشد که با ایجاد شیار روی آنها استحکام فشاری را تا حد امکان بالا برد. لایه ورقه های ساندویچ پانل می تواند از آلومینیوم، آلوزینک و گالوانیزه باشد که ورق آلوزینک به دلیل ضد خوردگی ، مقاومت بالا، قیمت مقرون به صرفه کارایی و مورد استفاده قرار می گیرد. ساندویچ پانل چیست؟

ساختار ساندویچ پانل دیواری: شکل ظاهری این نوع پوشش کرکره ای شکل می باشد و از سه لایه تشکیل شده است ( پوشش روی پانل، هسته میانی پانل، پوشش پشت پانل)

کاربرد ساندویچ پانل دیواری: کانکس ها، کارگاه و دفتر تجاری، در کمپ های تفریحی و.. بسیاری از موارد دیگر

مزایای ساندویچ پانل دیواری:

 1. مقاومت بالا در برابر باد و زلزله
 2. قابل بازیافت
 3. قابل شستشو هستند.
 4. متنوع و مقرون به صرفه می باشند.
 5. وزن کم این پوشش باعث سهولت در حمل و نقل و جا به جایی و نصب آن شده است.
 6. برای تمام شرایط های آب و هوایی مناسب هستند.
 7. مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی
تنوع در پوشش دیواری

تنوع در پوشش دیواری

 • ساندویچ پانل سقفی: ساندویچ پانل های سقفی شامل دو ورق که بین آنها فوم تزریق شده است که از جنس آلوزینک، آلومینیوم و گالوانیزه می باشد. ساختار ظاهری این پوشش طوری است بارش برف و باران را هدایت می کند. عرض مفید ساندویچ پانل های سقفی ۱۲\۱ دو رو ورق یا ۱۱\۱ یک رو می باشد.

کاربرد ساندویچ پانل سقفی: جهت پوشش های سقفی سوله های صنعتی، ساختمان ها، سوله های ورزشی، سرد خانه ها، انبار ها و.. بسیاری موارد دیگر ساندویچ پانل چیست؟

مزایای ساندویچ پانل سقفی:

 1. عایق مناسبی در برابر سرما و گرما و رطوبت است
 2. وزن خیلی کمی دارد که باعث کاهش وزن سازه می شود
 3. سرعت نصب و راه‌اندازی بسیار بالایی دارد.
 4. همچنین استحکام بالایی در برابر باران، برف و… داد.
کاربری پوشش سقفی

کاربری پوشش سقفی

 • ساندویچ پانل سردخانه ای:  این پوشش برای حفاظت از محصولات به شیوه بهینه در دمای کم می باشد. با عرض ۵\۱۱۸ می باشد که درز کمتری را به وجود می آورد و همچنین برای درز کمتر این پوشش  از قفل های پانلی استفاده می شود که در داخل ساندویچ پانل ها به صورت نر و مادگی قرار دارد و امکان عبور هوا را به حداقل می رساند. ساندویچ پانل سرد خانه ای از دو لایه فلز و یک لایه میانی تشکیل شده است و ساخت آن به گونه ای است که تمام محصولات در این فضا ماندگاری بالا داشته باشند.

کاربرد ساندویچ پانل: انواع سردخانه ها و گرم خانه ها، دامداری و کشاورزی، کارخانجات مواد غذایی، تولیدی گل و گیاه یا گلخانه ها، آزمایشگاه ها، انبار ها و بسیاری موارد دیگر

مزایای ساندویچ پانل سردخانه ای: 

 1. شستشوی راحت
 2. حمل و نقل و نصب آسان و راحت
 3. برخوردار از مقاومت و پایداری بالا
 4. عایق بودن در برابر سرما و گرما و آتش سوزی
 5. قابلیت مونتاژ و دم مونتاژ
ساندویچ پانل سردخانه ای-ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل سردخانه ای

ساندویچ پانل کلین روم: ورق های کلین روم باید صاف و یک دست باشد تا ذرات معلق در هوا در شکل فرم پانل ها جمع آوری نشوند و با ضخامت ۵\۰ تولید شود و روی آن هیچ چیزی نباید نصب باشد و عاری از هر نوع آلودگی و باکتری باشد. اتصالات این ورق ها با پیچ و مهره می باشد که از بیرون به هم یا از درون به وسیله پیچ های مخفی به هم متصل می شوند. مواد به کار رفته در ساندویچ پانل های کلین روم مانند پوشش های بالا مانند آلوزینک و آلومینیوم و گالوانیزه می باشد.

کاربرد ساندویچ پانل کلین روم: 

بهترین گزینه برای اتاق تمیز این نوع پوشش است. زیرا اتاق تمیز اتاقی است که میزان ورود و خروج آلایندگی ها و میکروب ها در این مکان کنترل می شود و ساخت این نوع پوشش طوری است که در مکان های حساسی مانند: کارخانجات مواد غذایی، دارو سازی، بیوتکنولوژی بیمارستان ها، آزمایشگاه ها، صنایع ساخت الکترونیکی، علوم زیستی،  و… کاربرد دارد.

مزایای ساندویچ پانل کلین روم:

 1. مقاومت بالا در برابر خوردگی، پوسیدگی، حوادثی مانند زلزله و …
 2. عایق در برابر گرما، سرما، صدا، رطوبت
 3.  نصب آسان و جا به جایی راحت
 4. و بسیاری از مواردی که در قسمت بالا مربوط به دیگر پوشش ها که ذکر شده است.
ساندویچ پانل کلین روم- ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل کلین روم

عایق های پوششی

عایق های پوششی به کار رفته در ساندویچ پانل چیست؟ عایق های به کار رفته در ساندویچ پانل شامل پلی یورتان، پشم سنگ یا پشم شیشه، ایکس پی اس (XPS)، پلی استایرن که لایه میانی را تشکیل می دهد و که ادامه آن را شرح می دهیم.

پلی یورتان: این نوع عایق به سه دسته با کیفیت های متنوع تقسیم می شود که شامل:

 • B1: با نام انحصاری PIR شناخته می شود و کیفیت بهتری نسبت به B3 B2 می باشد.
 • B2: این نوع جنس بسیار کند سوز و خود خاموش شونده می باشد و از قیمت مقرون به صرفه ای برخوردار است.
 • B3: قیمت این نوع جنس چند درصد پایین تر است اما در مقابل آتش بسیار ضعیف است و گاز منتشر شده بعد از آتش بسیار کشنده و سمی است.

پشم سنگ یا پشم شیشه: پشم شیشه در برابر آتش و حرارت مقاوم است و عایق برودتی خوبی می باشد، ولی در برابر رطوبت مقاومت کمی از خود نشان داده و بعد از چندین سال دچار ریزش می شود و نیاز به ترمیم دارد. در صورتی که عمر مفید ساندویچ پانل ها به ۲۰ یا ۳۰ سال می رسد. و همچنین از دیگر مشکلات پشم شیشه مکانی مناسب برای رشد قارچ و کپک می باشد و از دانسیته بسیار پایینی برخوردار است.

ایکس پی اس (XPS): اکس پی اس یکی دیگر از انواع عایق ها می باشد که ویژگی منحصر به فرد آن مقاومت بالا در برابر حرارت می باشد این عایق بافتی یکنواخت با سلول های نفوذ ناپذیر دارد که همین امر باعث شده ضریب انتقال حرارت بسیار پایین و مقاومت بالایی در برابر رطوبت داشته باشد. این عایق با استفاده ارز تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است به همین دلیل استحکام بالایی در برابر ضربه و فشار دارد و به راحتی نصب می شود. یکی از کاربرد های مورد استفاده این عایق کف سردخانه و مکان هایی که مرطوب هستند می باشند.

پلی استایرن: پلی استایرن نوعی عایق است که با توجه به کیفیت و کاربرد هایی که دارد نسبت به دیگر عایق ها قیمت مقرون به صرفه تری دارد و در ۴ نوع  تقسیم می شوند: که حالت های معمولی، مقاوم، انبساطی و یونولیت می باشد. از ویژگی های این عایق به موارد زیر اشاره می کنیم:

 • این نوع عایق ضد حریق و در برابر نفوذ رطوبت و آب بسیار مقاوم است.
 • قابل بازیافت است به نوعی می توان گفت دوست دار محیط زیست است.
 • در برابر ضربه استحکام خوبی نشان می دهد
 • بسیار سبک است و می توان در بیشتر کاربری ها از آن استفاده کرد.
 • عایق پلی استایرن: در بلوک های دیواری و سقفی، صنعت ساختمان و پانل های سه بعدی کاربرد دارد.

 ساختار و نصب ساندویچ پانل

ساندویچ پانل چیست؟ شامل سه لایه است که یک ورق در روی یک ورق در قسمت زیرین، و یک لایه فوم در میان آن قرار دارد. ورق در لایه بالا و زیرین از جنس آلوزینک و آلومینیوم و گالوانیزه می باشد و لایه میانی از جنس فوم می باشد. دلیل استفاده از آلوزینک مقاومت بالا و سبک بودن آن بوده است که این جنس از عمر بالایی برخوردار است.و درصد آلوزینکی که در این ورق ها استفاده می شود از ۸۰ تا ۱۲۰ میکرون می باشد.

ساختار و نصب ساندویچ پانل-ساندویچ پانل چیست؟

ساختار و نصب ساندویچ پانل

این پوشش به راحتی نصب می شود که ولی باید به نکاتی توجه شود. در مرحله اول باید به پوشش سقفی که اجرا شده است دقت شود و  فاصله بین تکیه گاه های اصلی را مورد توجه قرار بدهیم که بر همین اساس برنامه ریزی پوشش سقف انجام می شود. مرحله بعدی قرار گیری صحیح ساندویچ پانل ها بر روی پرلین ها می باشد که باید به اجزای هر متر مربع از پیچ سرمته گالوانیزه در پوشش استفاده کرد که از دستگاهی برای محکم کردن همین پوشش استفاده می شود.

ساختار ساندویچ پانل ها باید به شکل اورلپ قرار بگیرد زیرا این کار باعث جلوگیری از نفوذ آب می شود و به نوعی آب بندی می شود که بسیار حائز اهمیت می باشد. در مرحله آخر این پوشش ها برای اینکه تمیز و زیبا باشند از ورق فلاشینگ و ورق آبرو استفاده می کنند که تمام درز ها گرفته شود. ساندویچ پانل چیست؟

انواع نصب این ساندویچ پانل ها به چند صورت است که شامل:

ساندویچ پانل قفل دار: در مرحله اتصال بلوک ها با استفاده از پانل ها به هم متصل شده و به صورت قفل است.

ساندویچ پانل نر و مادگی: در قسمت اتصال دارای زاویه هایی است که بعد از متصل شدن به شکل یکپارچه تشکیل شده که توسط پیچ روی دیوار سقف وصل می شود.

ساندویچ پانل پیچ مخفی: به دلیل مخفی بودن پیچ ها دارای ظاهری زیبایی می باشد و هر ساندویچ پانل به شکلی است که هر پانل به محل مورد نظر پیچ شده و پانل بعدی به طوری که پیچ را بپوشاند، قرار می گیرد.

تزریق نوع فوم در لایه میانی به صورت شانه ای یا نازلی می باشد که سطح فوم باید صاف و یکنواخت باشد و زمان پخت آن هر چقدر بیشتر باشد کیفیت آن نیز بهتر می باشد و به وسیله چسب کرونا به ورق چسبیده می شود. به دلیل چسبندگی بسیار خوب این عایق به لایه روی و زیرین، این پوشش به عنوان یک شی یکپارچه به حساب می آید.

تفاوت ساندویچ پانل چیست؟ (نسبت به آجر):

قیمت ساندویچ پانل بالاتر از آجر می باشد اما عمر مفید و مقاومت بالایی نسبت به آجر داد و از کیفیت خیلی بالایی برخوردار است. همچنین ساندویچ پانل قابلیت جا به جایی دارد و تنوع و زیبایی آن نسبت به آجر خیلی بیشتر است. و یکی دیگر از مزیت های ساندویچ پانل سرعت و سهولت در ساخت آن می باشد که نصب خیلی آسانی دارد.

برای کف سردخانه نیز حتما باید از پوشش های ساندویچ پانل استفاده کرد زیرا این مکان بسیار مرطوب و با دمای کم می باشد که آجر توانایی این دما را ندارد. و از دیگر کاربرد های دیگر ساندویچ پانل مرغداری،گاوداری و.. است که به دلیل کیفیت بالای آن از آجر به مراتب بهتر است.

راه های کلاه برداری در ساندویچ پانل چیست؟

راه های کلاه برداری در ساندویچ پانل چیست؟ کلاه برداری راهکار های بسیار زیادی دارد، به عنوان مثال شرکت  های زیادی هنگام ساخت این پوشش ها از کیفیت کار کم می کنند و از مواد و متریال نا مرغوبی استفاده می کنند که بعد ها مشکل ساز خواهد شد. خوب است بدانید که مهم ترین چیزی که روی قیمت ساندویچ پانل تاثیر مستقیمی دارد همین کیفیت بالای کار است. بسیاری از شرکت ها برای اینکه سود زیادی داشته باشند از دانسیته ی پایینی استفاده می کنند. دانسیته به میزان فشردگی فوم روی ورق گفته می شود. نکته ای که در ساخت ساندویچ پانل حایُزاهمیت می باشد این است که فوم باید به طور کامل روی کار جسبیده شود و شرکت ما برای این کار از دستگاه های پیشرفته ای استفاده می کنند که این دستگاه ورق را در دمای بالا باردار کرده و با این کار فوم به زور کامل به ورق می چسبد. خوب است بدانید که هر چه زمان پخت بیشتر باشد فوم به زور یکنواخت تر روی کار می نشیند که بیشتر شرکت ها زمان پخت را بین ۲۸ تا ۳۰ مین در نظر می گیرند در حالی که شرکت ما بازه زمانی ۳۶ تا ۴۰ مین را در نظر گرفته است. همچنین بعضی از شرکت ها برای چسباندن فوم روی کار از چسب استفاده می کنند که این عمل در مقابله با آب مقاومت پایینی دارد و زود خراب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست