مقاله

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. سوله
 4. chevron_right
 5. سوله مدرن

سوله مدرن

امروزه در عصر جدید ما در دنیایی زندگی می کنیم که روز به روز دنیا مدرن تر می شود که یکی از پیشرفت های دنیا، پیشرفت در سوله می باشد که مهندسان سعی داشتند سوله مدرن را با توجه به خواست و نیاز مردمان به وجود بیاورند. این سوله مدرن همان سوله خرپایی می باشد که با توجه به نوع ساخت و چیدمان به روزی که دارد به آن سوله مدرن نیز می گویند. در این مقاله به شرح مراحل ساخت، هزینه های تاثیرگذار، ویژگی های منحصر به فرد سوله خرپایی و … می پردازیم، پس با ما همراه باشید.

در گذشته به دلیل نبود امکانات کافی و عدم پیشرفت علم برای نگهداری و مراقبت از مرغداری و گاوداری و… از یک زمین بزرگ به جای سوله استفاده می کردند ولی امروزه با پیشرفت و توسعه کارخانه های صنعتی یک زمین جوابگوی فعالیت های بزرگی مانند دامداری گوسفندی، کارخانجات مواد غذایی و.. نمی باشد. با گذشت زمان سوله تیر ورقی و بعد سوله یو بی ام ساخته شد و بعدا سوله مدرن که به آن سوله خرپایی نیز می گویند ساخته شد.

نمونه ای از سوله مدرن-

نمونه ای از سوله مدرن

 

مراحل ساخت سوله: 

 • شرایط آب و هوا: برای ساخت سوله در مرحله اول می بایست شرایط آب و هوای آن منطقه را در نظر گرفت که سوله مقاوم و مقرون به صرفه باشد و طبق دستورات و استانداردهای سازمان نظام مهندسی انجام شود. به عنوان مثال: در منطقه های سرد سیر که بار برف و باد آنها سنگین و آب و هوا مرطوب می باشد باید از مصالح بیشتری در ساخت سوله نسبت به مناطق کم بارش تر استفاده نمایند.
 • طراحی سوله: طراحی سوله باید به دست مهندسین مجرب صورت بگیرد که بسیار کار پیچیده ای می باشد، سوله خرپایی که به مراتب طراحی آن سخت تر از دیگر سوله ها می باشد.
 • اجرای زیر سازی: منظور از اجرای زیر سازی همان فونداسیون است که برای جلوگیری از واژگونی سازه، جلوگیری از نشست سوله بر روی زمین و عدم شکستن سوله اجرا و انجام می شود.
 • ساخت: در این قسمت سوله ساخته می شود و رنگ آمیزی سوله انجام می شود و از زینک کرومات که برای جلوگیری از زنگ خوردگی سوله می باشد استفاده می شود که به زیبا تر کردن سوله نیز کمک می کند.
 • آماده کردن سوله و ارسال: تمام اجزای سوله به وسیله پیچ به همدیگر مونتاژ می شوند و به محل نصب تحویل داده می شوند.
 • نصب سوله: با توجه به متن قرارداد سوله در محل پروژه نصب می شود. 

قیمت سوله مدرن

در ساخت سوله هزینه هایی هستند که بر روی قیمت سوله تاثیر گدار می باشند که در این قسمت، با قیمت سوله مدرن و اطلاعات کلی در ارتباط با هزینه های سوله آشنا می شوید.

 • تهیه فولاد و مصالح: خرید این مصالح ها برای هر یک از سوله ها متفاوت است. به عنوان مثال: متریال سوله تیر ورقی متفاوت است و از جنس آهن و فولاد می باشد. اما متریال سوله خرپایی از پروفیل های چهار گوش st37 می باشد که بر روی وزن سازه و کیفیت آن تاثیر به سزایی دارد.
 • ابعاد کل سازه و میزان گستردگی دهانه: قطعا یک سوله با ابعاد بزرگ به دهانه بزرگی نیز احتیاج دارد که دهانه سوله نیز با قیمت رابطه مستقیمی دارد. سوله خرپایی یکی از سوله هایی می باشد که با هر ابعاد دهانه ای ساخته می شود و تنها سوله ای است که هر چقدر دهانه بزرگ تر باشد، قیمت آن نیز مقرون به صرفه تر از سوله های دیگر می باشد.
 • هزینه های اجرای زیر سازی: سوله اگر وزن بالایی داشته باشد قطعا به فونداسیون قوی تری نیاز دارد که قیمت نیز بالاتر می رود، اما اگر از وزن پایین تری برخوردار باشد مانند وزن سوله خرپایی قیمت نیز پایین تر می باشد.
 • نصب جرثقیل: جرثقیل یکی از نیازمندی های سوله مدرن می باشد که برای راحت تر شدن کارها نصب می شود.
 • سیستم: سیستم های تهویه مانند سرمایشی، گرمایشی، روشنایی و.. نیاز هر سوله ای می باشد.
 • وزن سوله: وزن سوله نیز یکی از رکن های اساسی در هزینه های سوله است، سوله های تیر ورقی یکی از سوله هایی است که به دلیل استفاده از فولاد و آهن زیاد باعث بالا رفتن وزن سازه شده است که به همین دلیل به آن سوله سنتی یا سنگین می گویند که روی قیمت آن تاثیر گذاشته است. اما سوله خرپایی به دلیل وزن کمی که دارد مقرون به صرفه است که به آن سوله ارزان و سوله مدرن نیز می گویند.
 • حمل و جا به جایی سوله: اگر سوله وزن پایین تری داشته باشد حمل و نقل آن به راحتی انجام می شود و قیمت آن نیز کلی ارزان تر می باشد.

اگر می خواهید در ارتباط با قیمت سوله اطلاعات کسب کنید، روی قیمت هر متر سوله در سال ۱۴۰۰ کلیک کنید.

مزایای سوله خرپایی

سوله مدرن مزیت های بسیاری دارد که در این قسمت به شرح مزایای سوله خرپایی می پردازیم.

 1. از مقاومت خوبی در برابر بار برف و باد و حتی زلزله برخوردار می باشد.
 2. از کیفیت خوبی برخوردار است و همچنین با وجود این مسئله بسیار مقرون به صرفه است.
 3. با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده است که به همین دلیل به آن سوله مدرن می گویند.
 4. هیچ محدودیتی در ساخت دهانه و ابعاد ندارد.
 5. این نوع سوله را می توان در ۲ طبقه ساخت.
 6. از طول عمر و استقامت خوبی برخوردار است.
 7. اجزای آن با پیچ و مهره به هم متصل هستند و به راحتی مونتاژ و دم مونتاژ می شوند در حالی که این آیتم در سوله یو بی ام وجود ندارد.
 8. سوله مدرن را می توان در سقف های متنوع با نظر مشتری ساخت. مانند: سقف های هشتاد و هشتی، سقف های شیب دار، قوسی شکل و…
 9. نصب جرثقیل با هر تنازی مانند: سقفی و دروازه ای بر روی سازه امکان دارد.
 10. سرعت نصب و راه اندازی بسیار بالا می باشد.
 11. با هر شرایط آب و هوا و اقلیمی سازگار هستند.
 12.  هر پوشش سقفی بر روی آن می توان نصب کرد مانند: پشم شیشه، یو پی وی سی و…
 13. ۹۰ درصد ساخت این سوله در کارخانه انجام می شود که نصب در محل پروژه را راحت تر کرده است.

اگر به دنبال پوشش سقف هستید، روی پوشش سقف یو پی وی سی کلیک کنید.

سوله خرپایی-سوله مدرن

سوله خرپایی

طراحی سوله مدرن

همانطور که در قسمت بالا ذکر کرده ایم، سوله سبک خرپایی از پروفیل های چهار گوش ساخته شده اند که به صورت ضربدری شکل به همدیگر جوش می خورند و اجزای آن با استفاده از پیچ به همدیگر متصل می شوند. 

مهندسان برای طراحی این سوله تلاش کرده اند که با استفاده اصولی و کافی از متریال با محاسبات پیچیده نرم افزاری پدیده ای به نام سوله خرپایی را به وجود بیاورند که هم از نظر کیفیت و هم قیمت در درجه اول قرار بگیرد. طراحی و ساخت این سوله بسیار کار حساسی می باشد که کار هر کسی نیست و باید با تجربه ترین افراد به آن بپردازند، زیرا که کوچکترین بی احتیاطی مشکلات و خسارات جبران ناپذیری را به وجود می آورد.

نکته مهم: سوله خرپایی با هر میزان گستردگی دهانه بدون ستون میانی ساخته می شود که باعث شده است هیچ ستونی در فضا وجود نداشته باشد تا از تمام فضا بهره مند شوید و رفت و آمد با شهولت انجام شود.

کاربرد سوله مدرن:

سوله خرپایی در هر کاربری قابل اجرا می باشد و کاربرد دارد که شامل:

 1. سوله سردخانه
 2. ساخت سوله ورزشی
 3. ساخت سوله دامداری گوسفندی
 4. تره بار ها 
 5. سالن های سینما و تئاتر
 6. گاوداری ها
 7. تعمیرگاه ها و محل ساخت و سازه ها
 8. تمام کارخانجات ها حتی کارخانه هایی با دمای بالا و پایین
 9. پارکینگ ها
 10. نمایشگاه ها 
 11. مراکز خرید و فروشگاه ها
 12. سالن های صنعتی
 13. گل خانه ها و تولیدی گل و گیاه ها
 14. مرغداری ها
 15. ساخت سوله مدرن در بسیاری از شهرها کاربرد دارد مانند: ساخت سوله در اردبیل، مشهد و.. 
 16. همچنین به دلیل مقاومت و استقامت بالای سازه خرپایی از آن در وسایل های شهربازی، در تاور ترین پل ها مانند پل طبیعت، بدنه هواپیما استفاده می کنند و کاربرد دارند.
کاربرد سوله خرپایی-سوله مدرن

کاربرد سوله خرپایی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست