قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰

در این مقاله می خواهیم شما را با قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰  آشنا کنیم و قیمت ابعاد دهانه سوله را توضیح دهیم، و با آیتم های مهم در سوله سازی آشنا شوید، پس تا پایان این مقاله مارا همراهی کنید.

لازم است که بدانید قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰ به اندازه ی ابعاد دهانه و طول و عرض آن و متریال مصرفی در سوله بستگی دارد، هرچه سوله بزرگ تر و دهانه ی آن بزرگتر باشد، متریال بیشتری مصرف می شود و هزینه ساخت سوله نیز بیشتر می شود، قیمت سوله به این که شما کدام نوع را انتخاب کرده اید هم بستگی دارد، مثلا سوله مد نظر شما از نوع تیر ورقی یا سبک خرپایی یا یو بی ام UBM باشد هم در قیمت تاثیر گذار می باشد، زیرا هر کدام از سوله های نام برده متریال خواص خود را برای ساخت نیاز دارد که مقرون به صرفه ترین و جدیدترین نوع آن سوله به روش خرپایی می باشد، اما انتخاب سوله باید با کاربری و سلیقه ی کارفرما سازگاری داشته باشد.

انواع سوله به شرح زیر می باشد:

 1. سوله خرپایی که به آن های سوله سبک، سوله سبک خرپایی، سوله خرپایی سبک، سوله با پروفیل، سوله فضایی، سوله با قوطی، سوله HSS معروف است.
 2. سوله تیر ورقی که به نام های سوله سنگین، سوله قدیمی معروف می باشد.
 3. سوله یو بی ام UBM

قیمت سوله

در این مرحله قیمت سوله و تمام  آیتم هایی که در قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰ تاثیر گذار هستند را به صورت کامل توضیح خواهیم داد، با ما همراه شوید تا این آیتم ها را به خوبی بشناسید، با تشکر از همراهی شما.

به جز اون مواردی که در بالا ذکر شده است در  قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰، دفترچه محاسباتی هم از موارد دیگری می باشد، که در قیمت سوله تاثیر گذار است، اما این دفترچه محاسبات باید تمام مراحل نظام مهندسی را به خوبی پاس کند، تا نظام مهندسی آن را تایید کند، و مجوز ساخت سوله را بدهد، اگر سوله شما دفترچه محاسباتی که مورد تایید نظام مهندسی باشد را نداشته باشد ممکن است ارزان تر شود چون با متریال کمتر و بی کیفیت اجرا خواهد شد، اما این را هم در نظر داشته باشید که با وقوع عوامل طبیعی مانند برف و زلزله و … باعث تخریب سوله می شود.

این ضرب المثل را شنیده اید که می گویند (هیچ گرانی بی حکمت نیست، و هیچ ارزانی بی علت نیست)، پس توصیه ما به شما عزیزان این است که به هیچ کس اعتماد نکنید، در این مقاله به شما راه های کلاهبرداری در سوله سازی و هزینه ساخت سوله را آموزش می دهیم بدون هیچ تبلیغی، تا از گزند کلاهبردان در صنعت سوله سازی در امان بمانید، و به جای اعتماد کاذب به هر سوله ساز ما به شما پیشنهاد می کنیم تا این مقاله را مطالعه کنید تا خودتان تمام قوانین و شرایط سوله سازی را به صورت کامل بشناسید.

چند راه کار وجود دارد که سوله ساز می تواند قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰ را به نفع خود تغییر دهد که در ادامه به آن می پردازیم:

 • در هر نوع از سوله از متریال خاص خودش باید استفاده کرد، اما بعضی از سوله سازان از ورق هایی که مناسب بعضی از سوله نیستند استفاده می کنند، به طور مثال از فولاد st33 به جای فولادهای st37 استفاده می کنند.
 • یک سری ورق لوله وجود دارد که که سوله سازان برای ارزانتر شدن سوله از آن ها استفاده می کنند، سوال اینجاست که این لوله ها از کجا تهیه می شوند، جالب است که بدانید شرکت نفت بعضی از لوله ها را که قدمت زیادی دارند و یا فرسوده شده اند را به فروش می رسانند، که این لوله ها معمولا قطر بسیار زیاد و با ضخامت بین هشت تا ده دارند، و سوله سازان که متاسفانه تعداد آن ها هم کم نمی باشد این لوله ها را با  حدود ۵۰% زیر قیمت خریداری کرده و برش می دهند و نورد می کنند تا به صورت ورق تبدیل شوند، و سپس در ساخت سوله آن ها را به کار می برند، اما این را هم بدانید که فولاد و آهن هم مثل تمام تجهیزات دیگر عمری دارند و اگر قدیمی و فرسوده باشند عمر آن ها تمام شده است و دوباره استفاده کردن از آن ها اصلا اصولی و اخلاقی نمی باشد، و قطعا مورد تایید نظام مهندسی هم نیستند.
 • بعضی از سوله سازان در ساخت سوله از فولادی که خالص نمی باشند و  ناخالصی دارند ولی ارزانتر هستند استفاده می کنند، ارزانتر هستند یعنی به طور مثال این فولاد ها در هر کیلو گرم حدود هزار تومان کمتر حساب می شوند، و به این صورت هزینه ساخت سوله برای شرکت سوله ساز کمتر می شود.
 • دقت داشته باشید که در  قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰ قراردادی که با شرکت سوله ساز می بندید تمام متریالی که برای ساخت سوله شما نیاز است قید شده باشد، چند مورد از این متریال را برای شما نام می بریم که شامل: باد بند، استرات، فریم سقف، فریم ستون، بیس پلیت، وال پست ، خرید متریال مصرفی، رنگ آمیزی، اتصالات سازه سوله که پیچ و مهرو و مهار کش است و در نهایت نصب سازه سوله در محل می باشد، که اگر حتی یکی از مواردی که در بالا ذکر شده است در قرار داد وجود نداشته باشد شرکت سوله ساز می تواند در ازای آن از کارفرما مبلغی بیشتر از آن چه که در قرار داد قید شده است طلب کند، زیرا در قرار داد وجود ندارد، و این هم یکی دیگر از راه های کلاهبرداری توسط شرکت سوله ساز می باشد.
 • بسیاری از سوله سازان از ورق ها با ضخامتی غیر استاندارد در سوله استفاده می کنند، به طور مثال ضخامتی که به شما گفته اند و همچنین در قرار داد قید شده است هشت میل است ولی در حین ساخت از ورق هایی با ضخامت هفت میل استفاده می کنند، که این امر موجب می شود تا خرید ورق ها برای سوله ساز ارزانتر شود، ولی در واقع از شما هزینه ی ورق های سنگین را دریافت می کنند، اما در این مرحله ما برای شما کارفرمایان یک پیشنهاد داریم، این است که در هنگام بارگیری تمام اجزای سوله یک ناظر از طرف شما حضور داشته باشد تا وزن تمام قطعات را چک کند تا هیچ کم و کاستی وجود نداشته باشد و هزینه ساخت سوله شما بیشتر نشود.
سوله سبک خرپایی و قیمت هر متر سوله در سال1400

نمونه سوله به روش خرپایی

 

چندین نکته در ارتباط با جدول قیمت سوله

 • این جدول با در نظر گرفتن بار برف ۱۰۰ کیلو گرم و همچنین باد ۹۰ کیلو متر بر ساعت تنظیم شده است.
 • تمام قیمت ها بر اساس سازه با ارتفاع از کناره ۶ متر است.
 • قیمت ها در جدول شامل: طراحی سازه و همچنین فونداسیون، خرید متریال، ساخت، رنگ آمیزی،  اتصالات سازه ( پیچ و مهره و مهار کش )  و نصب سازه در محل می باشد.
 • در ساخت این سازه ها از پروفیل فولادی چهارگوش St37 استاندارد ( فولاد مبارکه ) و با ضخامت مورد تایید آیین نامه مقررات ملی استفاده خواهد شد و همچنین جوشکاری تمام قطعات سازه با استفاده از گاز محافظ Co2 انجام می شود.

قابل توجه است که این جدول در سال ۱۳۹۹ و در روز ۰۷ دی ماه به روز رسانی شده است.

متراژ دهانهوزن سوله در هر متر ستون میانیقیمت اجرت و متریالقیمت کل در هر متر مربع
قیمت سوله با دهانه 20 متر25023.000575.000
قیمت سوله با دهانه 30 متر28023.000644.000
قیمت سوله با دهانه 40 متر32023.000736.000
قیمت سوله با دهانه 50 متر38023.000874.000
قیمت سوله با دهانه 60 متر40023.000920.000
قیمت سوله با دهانه 70 متر46023.0001.058.000
قیمت سوله با دهانه 80 متر53023.0001.219.000
قیمت سوله با دهانه 90 متر61023.0001.403.000
قیمت سوله با دهانه 30 متر21123.000483.000
قیمت سوله با دهانه 40 متر25123.000575.000
قیمت سوله با دهانه 50 متر28123.000644.000
قیمت سوله با دهانه 60 متر23223.000529.000
قیمت سوله گاوداری و دامداری با دهانه 3221223.000483.000

 

تاثیر وزن سوله بر قیمت 

تاثیر وزن سوله بر قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰ بسیار مهم می باشد، به همین این بخش از مقاله را به این موضوع اختصاص داده ایم پس با ما همراه شوید تا به صورت کامل این آیتم را برای شما توضیح دهیم.

 1. همان طور که در قسمت بالا گفته شده است، وزن سوله در قیمت آن تاثیر زیادی دارد و آیتم بسیار مهمی به حساب می آید، سوله ها از لحاظ وزن دو دسته هستند، یکی سبک و دیگری سنگین.
 2. راه کار های بسیار مدرنی در سبک کردن سازه ی سوله وجود دارد، که اگر از آنها بهره مند شوید می توانید وزن سوله خود را کم کرده و در نهایت قیمت سوله خود را کاهش دهید، که این به نفع کارفرمایان می باشد.
 3. در قسمت بالا از سوله با وزن سبک حرف زدیم، اما این وزن پایین سوله به این منظور که سوله مقاومتی ندارد نیست، بلکه جالب است بدانید به نسبت سوله سنگین یا همان سوله تیر ورقی سوله سبک از مقاومت بالایی برخوردار می باشد، و در مقابل تمام عوامل طبیعی مثل بار برف و باد و زلزله مقاومت بسیار بالایی دارند، ولی به علت روش ساختی که دارند وزن سبک تری دارند که باعث می شود هزینه ساخت سوله هم کاهش یابد، که این آیتم یک مزیت بسیار بزرگی به حساب می آید.
  اگر می خواهید مطالب بیشتری درباره ی سوله سبک مطالعه کنید و تمام مزیت های این سوله را بشناسید لطفا روی کلمه ی ساخت سوله سبک و ارزان کلیک کنید، در این مقاله چگونگی سبک بودن این سوله که مقاومت بالایی هم دارد را با مثال اثبات کرده ایم.
  اگر قصد دارید درباره ی سوله سنگین یا همان سوله تیر ورقی مطالعه کنید لطفا روی کلمه ی طراحی و ساخت سوله تیر ورقی کلیک کنید، قطعا به مطالب بسیار مهم و کارآمدی دست میابید که در انتخاب سوله به شما کمک شایانی خواهد کرد.
 4. در سوله سازی مدرن از تمام متریال حتی از فولاد به صورت اصولی استفاده می شود تا بتوانند وزن سوله را کم کرده تا در نهایت قیمت تمام شده سوله کم شود.
سوله سبک خرپایی و قیمت هر متر سوله در سال1400

اجرای سوله به روش سبک خرپایی

 

تا این مرحله شما با تمام آیتم های که تاثیر گذار در وزن سوله ها بر قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰ هستند آشنا شده اید در ادامه می خواهیم تا شما را با تفاوت های سوله سبک با سوله دست دوم  آشنا کنیم با ما همراه باشید.

تفاوت سوله سبک با سوله دست دوم

ممکن است فکر کنید که سوله سبک همان سوله دست دوم است، که باید بگوییم خیر این چنین نمی باشد، سوله سبک همان سوله خرپایی است که به آن سوله سبک خرپایی هم می گویند،که به روش مدرن سبک سازی شده است و از مقاومت بالایی برخوردار می باشد، و هیچ محدودیتی در ساخت دهانه آن وجود ندارند و برای تمام کاربری ها مورد استفاده قرار می گیرد، از همه لحاظ سوله سبک خرپایی مقرون به صرفه تر از سایر انواع سوله ها می باشد.
اما سوله دست دوم از آهن آلات ضایعات ساخته شده است که کیفیت بسیار پایینی دارند، این نوع سوله به علت کیفیت پایینی که دارند عمر زیادی نخواهند داشت، نوعی دیگر ازسوله دست دوم وجود دارد که همان سوله های قدیمی با وزن بسیار بالا می باشد، حائز اهمیت است که بدانید سوله های قدیمی به علت وزن زیادی که دارند قیمت بالایی هم دارند که اصلا به صرفه نمی باشند، و جالب است که بدانید در بسیاری از موارد هزینه ساخت سوله سبک ارزانتر از سوله دست دوم می باشد.

با کلیک روی کلمه ی معایب و مزایای سوله دست دوم می توانید تمام ویژگی های این نوع از سوله را مطالعه کنید، و با تمام روش های کلاه برداری در سوله دست دوم آشنا شوید، تا سودجویان در این زمینه موفق به کلاهبرداری از شما نشوند.

نکات هزینه ساخت سوله

در این مقاله می خواهیم نکات هزینه ساخت سوله را کاملا شرح دهیم، و راه های احتمالی کلاهبرداری را آموزش داده ایم، با ما همراه شوید تا با تمام این موارد ذکر شده آشنا شوید.

 • مکانی که سوله مد نظر شما قرار است در آن ساخته شود در هزینه ساخت سوله تاثیر گذار می باشد، زیرا طبق آیین نامه های نظام مهندسی قبل از ساخت سوله باید میزان بارش برف و باران و باد و زلزله ی آن منطقه طی زمان سی ساله گذشته را در طراحی و اجرای سوله در نظر گرفت، زیرا چنان چه بار برف و باد و زلزله در منطقه ای زیاد باشد، باید اسکلت فولادی آن سوله را مستحکم تر بسازیم تا با وقوع عوامل طبیعی تخریب نشود، و این به معنای استفاده از فولاد بیشتر و سنگین شدن سوله می باشد که موجب می شود تا در نهایت قیمت تمام شده ی سوله بالاتر رود.
 • متریال و مصالحی که در ساخت سوله برای پوشش دیوار ها و پوشش سقف و پنجره انتخاب می کنید هم در قیمت و هزینه ساخت سوله شما تاثیر گذار است، پوشش سقف شامل: ورق های  UPVC، ساندویچ پانل ها که بستگی به ضخامت دارد که ضخامت بالا گرانتر و ضخامت پایین ارزانتر می باشد و …، پوشش دیوار ها که شامل: بلوک، آجر معمولی، آجر دو طرف نما، سفال، ساندویچ پانل های دیواری، UPVC دیواری و… می باشد، اگر سوله برای کاربری تالار پذیرای ساخته شود ممکن است کارفرما از سنگ برای پوشش سوله استفاده کند که این امر موجب به گرانتر شدن سوله می شود، و همچنین در موارد بهداشتی به غیر از دیواری که اجرا می شود باید از داخل سرامیک کاشی هم اجرا شود.
 • آیتمی که در قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰ تاثیر زیادی دارد ابعاد و اندازه ی سوله شما می باشد که شامل طول و ارتفاع و دهانه ی سوله می شود، هر چه این ابعار نام برده بیشتر باشد قیمت سوله هم افزایش می یابد.
 • روش ساختی که برای سوله مد نظر خود انتخاب می کنید هم در قیمت و هزینه ساخت سوله موثر است، یعنی سوله شما  از نوع سبک خرپایی یا تیر ورقی یا یو بی ام UBM باشد، اما ناگفته نماند که سوله به روش سبک خرپایی از همه لحاظ مقرون به صرفه تر از انواع دیگر سوله ها می باشد.

در قسمت بالا سوله یو بی ام را نام برده ایم که در این مقاله از این نوع سوله حرفی نزده ایم، اما اگر مایل هستید که ویژگی های این سوله را بهتر بشناسید لطفا روی کلمه ی مزایا و معایب سوله UBM کلیک کنید.

شما می توانید با کلیک روی کلمه ی ویژگی انواع سوله ها تمام مزایا و معایب سوله های که در بالا نام برده ایم را به خوبی بشناسید تا در نهایت انتخاب بهتری داشته باشید.

 • آیتم آخر در قیمت هر متر سوله در سال۱۴۰۰  قرار داد آن می باشد، در زمان بستن قرارداد توجه داشته باشید که تمام متریال مصرفی و هزینه ساخت سوله در ر آن قید شده باشد،  چنان چه در قرار داد تمامیه قطعات کاربردی سوله را ذکر نشده باشد یک قیمت پایین به شما می دهند تا موفق به بستن قرار داد شوند، و در حین کار شرکت سوله سازی ادعا می کند که سوله شما به قطعات دیگری همچون وال پست یا باد بند یا … هم نیاز دارد اما چون در قرارداد قید نشده است کارفرما باید این قطعات ذکر شده را به صورت جدا گانه از شرکت سوله سازی خریداری نماید، و چون شرکت های سوله سازی دیگر امکان فروش وال پست و بادبند یا دیگر قطعات را به صورت تکی ندارند زیرا برایشان به صرفه نمی باشد، کارفرما مجبور می شود تا از خود شرکت سوله سازی که با آن قرارداد دارد این قطعات ذکر شده را تهیه کند، پس در حین عقد قرارداد توجه داشته باشید که تمام قطعات به صورت کامل ذکر شود، تا مجبور به پرداخت هزینه ی جدا یا بیشتر نشوید، تو جه داشته باشید تا سوله ی شما دفترچه محاسباتی که مورد تایید نظام مهندسی است را دارا باشد، تا تمامیه متریال و قیمت ها به روز در آن وجود داشته باشد زیرا قیمت فولاد و تمامیه مصالح هر روز به یه قیمت می باشد و ممکن است این قیمت ها بالا یا پایین شوند، ممکن است شرکت سوله ساز وزن قطعات را کمتر از آنچه که در قرارداد قید شده است به شما تحویل دهد و کم فروشی کند یا ممکن است وزن قطعات سوله را بیشتر کند تا از شما مبلغی بیشتر دریافت کند، پس باید در هنگام بار گیری قطعات سوله مد نظر لطفا یک ناظر از طرف کارفرما وجود داشته باشد تا وزن قطعات را طبق قرار داد چک کند تا اگر وزن ها بالا یا پایین باشد بتوانید قرار داد را فسخ کرده و از شرکت سوله ساز خسارت را دریافت کنید.

اگر هنوز سوله خود را انتخاب نکرده اید به شما پیشنهاد می کنیم تا روی کلمه ی خرید سوله کلیک کنید.

جالب است بدانید که ساخت سوله در مازندران از لحاظ طراحی و قیمت متفاوت می باشد، پس برای کسب اطلاعات بیشتر لطفا روی کلمه ی ساخت سوله در مازندران کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست