مزایای خرید و اجرای سوله سبک

در این مقاله قصد داریم شما را با مزایای خرید و اجرای سوله سبک با کیفیت بالا یا همان سوله خرپایی آشنا کنیم تا بتوانید با کمترین هزینه و سرعت بالا در اجرا، و با وجود تمام استاندارد های موجود بهترین انتخاب را داشته باشید.

 در کل سوله ها به سه روش ساخته می شوند که شامل خرپایی، یو بی ام،تیر ورقی است،اما از بین این ها بهترین روش،سوله ی خرپایی یا همان سوله سبک می باشد،در این قسمت از مقاله این گفته ی خود را به شما ثابت می کنید پس همراه ما باشید.

این نکته حائز اهمیت است که بدانید مصالح و متریال به کار رفته که شامل (ساندویچ پانل های سقف و دیوار،ورق گالوانیزه،عایق پشم شیشه،آلوزینک)که در سقف و دیوار در سوله سبک خرپایی و سوله تیر ورقی با هم یکی است، اما سوله سبک خرپایی از دهانه هجده متر به بالا از سوله ی تیر ورقی  سبک تر است اما با مقاومت و کیفیت بالاتر اجرا می شود،ولی این به این معنا نیست که در دهانه ی زیر هجده متر قیمت بالاتری دارد خیر،بلکه تقریبا در یک سطح هستند،ولی سوله تیر ورقی چون بسیار قدیمی است و نسبت به سوله خرپایی سنگین تر می باشد و با روش های جدید مهندسی هم خوانی ندارد، و این را هم به یاد داشته باشید که بهترین نوع سوله، سوله ی سبک یا همان سوله خرپایی است و هیچ محدودیتی برای طراحی و اجرا ندارد، در ادامه این مقاله ما را همراهی کنید تا مزایای این نوع سوله را به صورت جامع تر شرح دهیم و در انتها به شما کمک می کند تا با اطلاعات کافی انتخاب بهتری داشته باشید.

نکته: این نوع از سوله با نام ها متفاوتی منتشر شده است، مثل:ساخت سوله با پروفیل، سوله فضایی، سوله سبک خرپایی، سوله خرپایی سبک،ساخت سوله با قوطی و سوله hss.         

مواردی وجود دارد که تاثیر به سزای در سنگین شدن سوله ی شما تاثیر می گذارد، حال می خواهیم این موارد را برای شما شرح دهیم:

 1. منطقه جغرافیایی که سوله در آن اجرا می گردد به علت وجود بار برف و باد و زلزله خیز بودن آن منطقه بر روی وزن سوله ثاثیر می گذارد که باید طبق آیین نامه ی نظام مهندسی همان منطقه طی سی سال گذشته برسی شود و این موارد ذکر شده در هر شهر باهم کاملا متفاوت می باشد.
 2. دهانه ی سوله هر چه عریض تر باشد روی وزن سوله تاثیر می گذارد، این را هم به خاطر داشته باشید که در سوله ی سبک خرپایی هیچ محدودیتی برای اجرای دهانه وجود ندارد.
 3. یکی از مزایای خرید و اجرای سوله سبک قابلیت نصب جرثقیل در آن می باشد اما نصب جرثقیل در وزن سوله تاثیر به سزای دارد به این صورت که اگر شما در سوله ی مد نظر خود از جرثقیل استفاده کنید باید میزان باری که این جرثقیل دارد و به دیوار های سوله وارد می کند را هم محاسبه کنید و این امر باعث سنگین تر شدن سوله شما خواهد شد.
 4. هر چه ارتفاع بیشتر و بلند تر باشد باعث می شود تا میزان فولاد مصرفی در سازه بیشتر شود و نهایتا در وزن سوله تاثیر می گذارد و باعث بالا رفتن وزن سوله شما می شود.
 5. هر چه تعداد اجرای ستون در سوله مد نظرتان کمتر باشد،سوله سبک تر اجرا می شود، این ستون ها باعث می شود تا نتوانید از تمام فضای داخلی سوله به صورت کامل بهرمند شوید و فضای زیادی را اشغال می کند، قابل ذکر است که سوله ی سبک خرپایی بیشتر از صد متر بدون ستون میانی طراحی و اجرا می شود و می توان از تمام فضای سوله به درستی استفاده کرد و این گونه وزن سازه هم کمتر می شود تا قیمت سوله پایین تر بیاید و ارزان تر شود  و این امر به عنوان یکی از مزایای سوله سبک به حساب می آید.

نکته: گفته بودیم که سوله ی سبک محدودیتی برای ساخت ندارد، حال می خواهیم چند نمونه از این کاربری ها را ذکر کنیم که شامل موارد زیر است:
 برای همه نوع کاربری ها اعم از صنعتی و نیمه صنعتی (مثل:کارخانه ذوب فولاد، ماشین سازی،آشیانه هواپیما،کارخانه مواد غذایی و شیمایی،ورزشگاه،استخر،دامداری و…)  می توان طراحی و اجرا کرد.

قبل از انتخاب و ساخت سوله خود بهتر است مطالبی درباره ی چگونگی ساخت سوله و تمامیه مراحل ساخت سوله آشنا شوید، شما می توانید با کلیک روی کلمه ی مراحل ساخت سوله به تمامیه این مطالب که ذکر کردیم دسترسی پیدا کند، و در شناخت سوله به شما کمک فراوانی خواهد کرد.

ساخت سوله سبک

در قسمت بالا با تمامی مزایای خرید و اجرای سوله سبک آشنا شدید حال در این قسمت از مقاله می خواهیم مراحل ساخت سوله ی سبک را شرح دهیم، تا شما به صورت کامل از تمامی مراحل ساخت بهترین نوع سوله مطلع شوید از شما خواستاریم تا پایان  این قسمت همراه ما باشید.

سوله ی سبک یا همان سوله ی خرپایی نیاز دارد تا  تمامی مراحلش از طراحی اولیه گرفته تا اجرای آن توسط متخصصین متبحر و کاردان انجام شود، زیرا طراحی و اجرای سوله ی سبک بسیار پیچیده و دشوار است، پس به این نتیجه میرسیم که هر پیمانکاری از پس ساخت این نوع از سوله بر نمی آید.
بسیاری از پیمانکاران بدون داشتن تخصص این کار سوله  سبک را ساخته و در نهایت یک سوله ی بی کیفیت با مقاومت بسیار پایین تحویل شما می دهند و تمام باور های مردم را نسبت به سوله سبک خرپایی به بدترین روش ممکن از بین می برند، همان طور که در قسمت بالا گفتیم ساخت این نوع از سوله بسیار پیچیده است پس سعی کنید برای طراحی و ساخت سوله ی سبک خود از متخصصین این کار استفاده کنید زیرا با کوچکترین غفلت و کاهلی در اجرای سوله ی سبک تنها کسی که دچار خسارت و ضرر میشود شما کارفرمایان محترم هستید.

سوله سبک

ساخت سوله ی سبک شامل یک سری مراحل می باشد که به شرح زیر است:

سوله ی سبک مانند تمام سوله های دیگر ابتدا باید طراحی شود و این طراحی باید با کاربری و سلیقه ی کارفرما سازگاری داشته باشد دقت کنید که هم طراحی و هم اجرای سوله با شرایط جغرافیایی هم باید کاملا سازگار باشد، و سپس دفترچه ی محاسباتی دقیق تهیه می شود، توجه کنید تا این دفترچه تمامی شرایط و مراحل نظام مهندسی را به خوبی و تمام و کمال پاس کند، مرحله ی بعدی خرید آهن آلات با کیفیت بسیار بالا است  لازم به ذکر است که تمامی آهن آلات مصرفی در سوله باید از نوع درجه یک باشد،سپس تمامیه این آهن آلات در کارخانه ساخته شده و ،رنگ آمیزی می شد، قبل از اجرای سوله باید فونداسیون ها توسط متخصصین اجرا شود،

و مراحل بعدی بارگیری و دیوار چینی و در نهایت اجرای پوشش سقف و کف و اجرای پنجره ها می باشد،

دقت داشته باشید که تمام مراحلی که در بالا ذکر شده است، باید توسط کارشناسان مجرب صورت گیرد.

بسیار خب تا این مرحله مزایای خرید و اجرای سوله سبک و تمامی مراحل ساخت این نوع از سوله را به خوبی متوجه شدید، اما هنوز تمام نشده است و بسیاری از ویژگی های این نوع سوله باقی مانده است که ادامه ی این مقاله را هم به این موضوع اختصاص داده ایم.

مزایای خرید و لاجرای سوله سبک

سوله سبک خرئایی با دهانه ۳۸ متر و بدون ستون میانی

 

در قسمت بعد درباره ی مزایای سوله سبک خرپای صحبت خواهیم کرد، اما اگر می خواهید با انواع دیگر سوله ها هم آشنا شوید، لطفا روی کلمه ی مزایا و معایب انواع سوله ها کلیک کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا با تمامیه سوله ها و تمام ویژگی های آن ها آشنا شوید.

مزایای سوله خرپایی

مزایای خرید و اجرای سوله سبک بسیار زیاد می باشد به همین علت ما این قسمت از مقاله خود را به این موضوع اختصاص داده ایم تا شما را هم با این نوع از سوله به درستی آشنا کنیم پس کمی وقت بگذارید و این مقاله را به خوبی مطالعه کنید…

 • در سوله ی سبک شما می توانید از جرثقیل سقفی با هر تناژ که مد نظر شما می باشد استفاده کنید زیرا این نوع از سوله تحمل بار جرثقیل را به خوبی دارد.
 • به علت این که تمام سازه ها ی این سوله با پیچ و مهره به هم متصل شده اند این امکان را به شما می دهد که بتوانید قطعات سازه را از هم جدا ساخت و دوباره به هم متصل (به منظور انتقال سوله به محل دیگر).
 • این نوع سوله به علت سبک بودن سازه  آن مقرون به صرفه تر است نسبت به سوله های تیر ورقی، و از لحاظ مقاومت و کیفیت از سوله تیر ورقی بهتر می باشد.
 • یکی دیگر از مزایای بسیار مهمی که این سوله دارد این است که هیچ گونه محدودیتی در ابعاد اجرای دهانه ی آن وجود ندارد و شما این امکان را دارید که سوله  را با هر ابعادی که که مد نظر دارید بسازید.
 • خب در قسمت های بالا گفتیم که سوله سبک خرپایی بسیار سبک و مقرون به صرفه می باشد اما این گفته ها به این معنا نیست که کیفیت پایین دارند، خیر بلکه این نوع از سوله مقاومت بالایی نسبت به سوله تیر ورقی دارد.
 • سازه ی این نوع سوله در مقابل زلزله بسیار مقاوم تر از سوله ی تیر ورقی می باشد، اما در این مقاله از سوله تیر ورقی مطالبی وجود ندارد، اگر تمایل دارید در این رابطه مطالبی را بخوانید لطفا روی کلمه ی طراحی و اجرای سوله تیر ورقی کلیک کنید، تا به این مطالب دسترسی پیدا کنید.
 • لازم است که بدانید از سازه های خرپایی برای ساخت پل های عظیم و تاور کرین و در ورزشگاه های بزرگ و حتی در بدنه ی هواپیما استفاده می شود، و همچنین باید بدانید که سازه های خرپایی بارهای تحمیل شده به سازه را در کل سازه پخش می کند.

تمام این مزایای که ذکر شد در سوله ی یو بی ام وجود ندارد، و ناگفته نماند که سوله UBM هم از چندین مزایا و معایب برخوردار می باشد، اگر می خواهید با این نوع سوله هم به صورت کامل آشنا شوید لطفا روی کلمه ی فروش سوله UBM کلیک کنید.

بسیار خب حال شما تمامیه موارد مهم درباره ی مزایای خرید و اجرای سوله سبک را می دانید در قسمت پایانی این مقاله می خواهیم معایب این سوله را شرح دهیم…

معایب سوله خرپایی

این نوع از سوله معایب زیادی ندارد، اما در این قسمت قصد داریم درباره ی معایب سوله سبک کمی صحبت کنیم، از این که ما را همراهی می کنید کمال تشکر را داریم.

قابل توجه است که بدانید سوله سبک به علت این که مزایای زیادی دارد تا به امروز نتوانسته ایم عیبی از آن بگیریم، در واقع سوله خرپای از هر لحاظ کیفیت بالایی دارد و تمام قوانین نظام مهندسی را به خوبی پاس کرده است، چه چیزی از این بهتر که یک سازه هم سبک و هم ارزان قیمت باشد و از همه ی این ها مهم تر که کیفیت بالای دارد تا جای که نظام مهندسی آن را تایید می کند.

چنانچه شما عزیزان قصد خرید سوله دست دوم را دارید،پیشنهاد ما به شما این است که روی کلمه ی قیمت سوله دست دوم کلیک کنید، مطالب جالبی درباره ی معایب سوله دست دوم و راه های شناخت تمام کلاه برداری ها در این سوله ذکر شده است.

امید به این داریم که با منتشر کردن این مقاله به شما کاربران عزیز کمک کرده باشیم تا مزایای خرید و اجرای سوله سبک و بهترین نوع سوله را به صورت کامل و جامع بشناسید تا در انتخاب سوله ی خود دچار خطا و اشتباه نشوید، حال از شما خواهشمندیم در پایان این مقاله برای ما کامنت بگذارید و تمامی سوالات خود را شرح دهید تا ما با کمال میل پاسخگوی شما عزیزان باشیم، و همچنین خوشحال می شویم نظرات خود را برای ما بازگو کنید.

 

 

 

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست