مقاله

پوشش سقف یو پی وی سی

در این مقاله قصد داریم پوشش سقف یو پی وی سی (UPVC) که یکی از جدیدترین و مقرون به صرفه ترین پوشش ها می باشد را به صورت کامل شرح دهیم، و همچنین تمام مزایا و معایب این نوع از پوشش سقف را نیز بازگو کنیم، اگر قصد دارید برای سقف سازه خود از پوشش UPVC استفاده کنید، پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

پوشش پی وی سی از جنس پلی وینیل کلراید (Polyvinyl chloride ) می باشد، که نوعی پلاستیک به حساب می آید، اما لازم است که بدانید پوشش یو پی وی سی از جنس پلی وینیل کلراید غیر پلاستیکی می باشد، که این نوع پوشش از مقاومت و پایداری بیشتری برخوردار است.

پوشش UPVC

نمونه ای از پوشش سقف یو پی وی سی

حال به چند نمونه از ویژگی های پوشش سقف یو پی وی سی (UPVC) می پردازیم که شامل موارد زیر می باشد :

 • این پوشش سقف را می توانید به سهولت و با سرعت بالا نصب کرد.
 • به علت جنسی که این پوشش دارد نیاز به شستشو ندارند و قابلیت خود شستشویی دارد.
 • نیاز به عایق حرارتی ندارد زیرا که خودش یک نوع عایق حرارتی و برودتی می باشد.
 • تنوع رنگ نامحدود با دوام بالا دارد.
 • ظاهر درخشنده ای دارد.
 • این پوشش سقف در برابر نور خورشید و گرما و سرما از مقاومت بالای برخوردار است.
 • پوشش UPVC را علاوه بر استفاده در سقف برای استفاده در پوشش دیوار هم می تواند گزینه مناسبی باشد.
 • پایین بودن هزینه زیر سازی.
 • پایداری و مقاومت در برابر آتش.
 • استقامت در برابر خوردگی و ضربه.
 • امکان تولید با طول مد نظر شما را نیز دارد.

حال هر کدام از این مواردی که در بالا ذکر کردیم را به صورت جداگانه و کامل شرح خواهیم داد:

سهولت و سرعت بالا در نصب پوشش سقف یو پی وی سی (UPVC): ورقهای  یو پی وی سی با استفاده از پیچ سرمته و اتو دریل به سهولت قابل نصب می باشد، و این پیچ ها با کمک قالپاقهای مخصوص که از جنس پلی اتیلن می باشد پوشانده می شود، که سبب عدم زنگ زدگی و خوردگی هم نیز می باشد.

عدم نیاز به شستشو و قابلیت خود شستشویی: نفوذ و جذب آب در ورق های یو پی وی سی به هیچ عنوان وجود ندارد، زیرا که خاصیت آب گریزی دارد، و قابلیت خود شستشویی به این معناست که بعد از بارش باران یا برف شاهده خودشستشویی در سطح آن نیز می باشید.

عدم نیاز به عایق حرارتی: ورق های یو پی وی سی خودش عایق حرارتی و برودتی می باشد، پس هیچ نیازی به فوم و پشم شیشه و… به عنوان عایق را ندارد، پس در نتیجه هزینه کمتری را شامل می شود، و همچنین مقاومت دما در این نوع ورق ها ۲ میلیمتر و ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد.

تنوع رنگ و دوام: دوام رنگ پوشش یو پی وی سی در مقابله تمام شرایط جوی مثل سرما و گرما و همچنین اشعه خورشید و… بسیار بالا می باشد، و این ماندگاری رنگ از ۳۰ تا ۵۰ سال می باشد، که این محصول تا مدت زمان ۷ سال بیمه بی قید و شرط را شامل می شود، و این نوع پوشش دارای تنوع رنگی بالایی نیز می باشد.

مقاومت در برابر نور خورشید: پوشش یو پی وی سی گرمای حداکثر ۷۵ درجه سانتی گراد و سرمای حداکثر ۴۰_ درجه سانتی گراد را می تواند به خوبی تحمل کند، و لازم است که بدانید این ورقها در دمای بالای ۱۷۰ درجه امکان خمیر شدن را نیز دارد.

پایین بودن هزینه زیر سازی پوشش سقف یو پی وی سی (UPVC): هزینه زیر سازی در پوشش UPVC  بسیار پایین می باشد، زیرا که این نوع ورق ها مقاومت بالایی دارند که باعث می شود تا نیاز به (فاصله پرلین ) بیشتر که باعث می شود تا در آخر هزینه پایین تر و مقرون به صرفه به همراه  پایداری و مقاومت بالایی داشته باشیم.

پایداری و مقاومت در برابر آتش سوزی: پوشش یو پی وی سی در صورت وقوع آتش سوزی باعث شعله ور شدن بیشتر آتش نخواهد شد، به همین دلیل است که می گوییم خاصیت خود خاموش شوندگی دارد.

استقامت در برابر خوردگی و ضربه: ورق های یو پی وی سی در برابر بارش باران اسیدی مقاوم است، و همچنین شرایط اسیدی و قلیایی روی آنها تاثیری نخواهد داشت.

امکان تولید با طول مد نظر شما را نیز دارد: ورق های UPVC را می توان تا طول ۱۲ و عرض ۱۰۶ سانتی متر هم استفاده کرد.

پوشش سقف

پوشش سقف UPVC

قیمت پوشش سقف UPVC

در این قسمت می خواهیم قیمت پوشش سقف UPVC را با توجه به ضخامت و رنگ این پوشش بازگو کنیم، با ما همراه باشید تا از قیمت های به روز مطلع شوید.

ضخامت ورقضخامت (mm)واحدرنگقیمت (تومان)
ورق صاف _ دو لایه2/5متر مربعنارنجی یا قهوه ای192.000
ورق صاف _ دو لایه2/2متر مربعنارنجی یا قهوه ای174.000
ورق صاف _ دو لایه2متر مربعنارنجی یا قهوه ای161.000
ورق صاف _ دو لایه1/5متر مربعنارنجی یا قهوه ای130.000
ورق صاف _ دو لایه2/5متر مربعسفید186.000
ورق صاف _ دو لایه2/2متر مربعسفید168.000
ورق صاف _ دو لایه2متر مربعسفید155.000
ورق صاف _ دو لایه1/5متر مربعسفید124.000
ورق صاف _ دو لایه2/5متر مربعزرد _ طوسی _ آبی _ سبز189.000
ورق صاف _ دو لایه2/2متر مربعزرد _ طوسی _ آبی _ سبز171.000
ورق صاف _ دو لایه2متر مربعزرد _ طوسی _ آبی _ سبز158.000
ورق صاف _ دو لایه1/5متر مربعزرد _ طوسی _ آبی _ سبز127.000
ورق صاف _ تک لایه2متر مربعمات135.000
ورق صاف _ تک لایه1/5متر مربعمات104.000

انواع پوشش یو پی وی سی

در ادامه قصد داریم انواع پوشش یو پی وی سی را نام ببریم، و هر یک را به صورت کامل شرح دهیم، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا این نوع پوشش سقف را بهتر بشناسید.

پوشش سقف یو پی وی سی را در پارکینگها، سقف های قوسی، دیوار، سردخانه، ویلاها، آلاچیق، کانکسها، ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری و… می توان به کار برد، و طرح های مختلفی نیز دارد که شامل موارد زیر می باشد:

 1. طرح شینگل یا همان لانه زنبوری و سینوسی
 2. طرح ورق صاف
 3. طرح ذوزنقه
 4. ساندویچ پانل ( هسته عایق XPS و هسته عایق EPS )

در ادامه هر کدام از طرح های پوشش سقف یو پی وی سی را به صورت کامل توضیح خواهیم داد:

ورق طرح شینگل: ورق های شینگل از لحاظ جنس انواع مختلفی را دارد که شامل: طرح سنگ، اسفالت، طرح چوب و یو پی وی سی ها می باشد، این نوع ورق ها دارای هسته ورق گالوانیزه و قیر می باشد، که جنس آن از یو پی وی سی است، این نوع ورق ها به صورت ۲ لایه بوده که روی تخته Osb نصب می شود، این ورق ها می توانند از نفوذ آب به خوبی جلوگیری کنند به علت ۵۰% هم پوشانی که دارد که هر واحد شینگل یک متر مربع را می پوشاند، و جالب است که بدانید عایق خوبی در برابر صدا و همچنین حرارت می باشد، و یک مزیت مهمی که دارد این است که اگر آسیب ببیند یا تخریب شود به صورت موضعی، این قابلیت را دارد که در همان نقطه تعویض یا تعمیر گردد،و همچنین طرح ها و رنگ های متنوع و متفاوتی را نیز دار می باشد، که ظاهر شکیل و زیبای به سقف می دهد، و امکان نصب روی سطوح قوسی را هم دارد، ورق های طرح شینگل یکی از پرکاربردترین ها در سقف شیبدار می باشد.

طرح ورق صاف: این ورق ها مقاومت کمتری دارد، زیرا که حد فاصله بین پرلین حدود ۳۰ سانتی متر می باشد.

طرح ذوزنقه: این نوع ورق ها به صورت ۲ لایه موجود می باشند، لایه اول از جنس UPVC است و لایه دوم از جنس آلیاژ پلیمری است، که خاصیت خود شستشویی و همچنین ظاهر براق دارد، و از لایه زیرین در برابر اشعه خورشید حفاظت می کند، طول این نوع از ورق ها بین ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر هم پوشانی دارد که بستگی به شیب ساختمان مد نظر دارد، ورق طرح ذوزنقه ای یک سری ویژگی را دارد که شامل موارد زیر می باشد:

وزن ورق ها ۴ کیلو گرم بر متر مربع (قبل از فرم دهی)
عرض ورق ها ۱۰۰ و ۱۲۵ سانتی متر
ضخامت بین ۱٫۵ تا ۵ میلیمتر
طول بین ۲۰ تا ۴۰
ضریب فورمینگ ۱٫۲۵
ضریب انتقال حرارت ۰/۳۲۵

طرح ساندویچ پانل در پوشش سقف یو پی وی سی: از ساندویچ پانل ها در دفاتر کارگاهی، درمانگاه صحرایی، سردخانه ها، پوشش دیوار و همچنین سقف انواع سوله، تمام ساختمان های موقتی، دیوار و سقف انواع کانکس ها و… می توان بهره برد، جنس این ورق ها از لایه UPVC با هسته پلی استایرن منبسط شده وی یا پلی استایرن اکسترود شده می باشد، در ادامه مطالب به مزایا و فواید ورق های طرح ساندویچ پانل ها می پردازیم.
حجم برای عایق شدن
وزن  کم و سبک
متنوع بودن رنگ ها
عایق مناسبی در مقابله با حرارات و صوت می باشد
در برابر محیط مرطوب جذب آب بسیار کمی را دارد
در مدت زمان کوتاه به سهولت نصب خواهد شد

پوشش سقف یو پی وی سی

پوشش سقف UPVC

 

ساندویچ پانل ها در پوشش سقف یو پی وی سی خود شامل انواع مختلفی می باشند که در ادامه آن ها را نام برده شرح خواهیم داد:

 • ساندویچ پانل ترکیبی از لایه UPVC با هسته پلی استایرن منبسط شده:
  ساندویچ پانل ها در مقایسه با پلی اورتان بسیار مقرون به صرفه تر و قیمت پایین تری دارند می باشد و یک محصول جدید به حساب می آید، هسته به کار رفته در این نوع پانل ها دانسیته ۲۰ و حداکثر ۲۵ دارد، که عایقی که در آن ها به کار رفته است خاصیت خود خاموش شونده دارد، که به این معناست که در زمان وقوع آتش سوزی بخار سمی از خود ایجاد نخواهد کرد، دارای ویژگی های مختص خود می باشد، مثل: ضرب انتقال حرارتی بالا در مقایسه با پلی اورتان دارد که معادل ۰٫۰٫۲۵ می باشد و کند سوز تر از پلی اورتان می باشد، حائز اهمیت است که بدانید با افزایش ضخامت پلی استایرن امکان این وجود دارد که انتقال حرارت کمتر شود.
 • ساندویچ پانل ترکیبی از لایه یو پی وی سی با هسته پلی استایرن اکسترود شده:
  هسته این پنل ها دانسیته ۴۰ دارند که در برابر صوت عایق مناسبی است، و همینطور در سردخانه های صنعتی به عنوان عایق استفاده خواهد شد، عایق مناسبی برای سرما و گرما نیز می باشد و انرژی را به هدر نمی دهد، جذب آب بسیار پایینی دارد آن هم به علت ساختار بسته مولکولی آن می باشد، و همچنین ضریب جذب پلی استایرن اکسترود ۰٫۵ می باشد، و پلی اورتان ۱۰ برابر آن معادل معادل ۵ است و رطوبت را در خود جذب نمی کند،و از لحاظ قیمت هم باید بگوییم که از پلی اورتان مقرون به صرفه تر نیز می باشد، به دو دسته تقسیم می شود که شامل: سقفی و دیواری می باشد حائز اهمیت است که بدانید نوع سقفی از یک طرف ۶سانتی متر هم پوشانی و عرض آن ۱۰۰ سانتی متر است، ویژگی های دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد:
  عدم زنگ زدگی
  دوام و پایداری بالا
  ضریب انتقال حرارت ۰٫۰٫۲۵
  مقاومت فشاری بالا
  ساندویچ پنل ها در فضای زیر شیروانی هم مورد استفاده قرار می گیرد، اما بیشتر در گاوداری و مرغداری ها مورد استفاده قرار می گیرد و حدود ۴۰% از انرژی را ذخیره خواهد کرد، چنانچه فضای سوله وسیع تر باشد انرژی بیشتری را ذخیره خواهد کرد.
  چنانچه قصد دارید در ارتباط با خرید سوله مطالبی را بخوانید لطفا روی کلمه ی خرید سوله ارزان کلیک کنید.
  در پنل های یو پی وی سی امکان نفوذ آب به هیچ عنوان وجود ندارد، به علت این که حدود ۴ تا ۲۰ سانت اوور لپ دارد.
  پنل ها با فاق زبونه و بدون فاق زبونه تولید می شود، که هر دوی آن ها از هر طرف ۳ سانتی متر زیر هم می روند، و از ۱۰۰ سانت ۹۷ سانت مفید دارد.

لوازم جانبی پوشش سقف یو پی وی سی

در این مرحله تمام لوازم جانبی پوشش یو پی وی سی (UPVC) را نام خواهیم برد و هر یک را توضیح می دهیم، لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 • نبشی: در شیب های بالا ۶۰% استفاده خواهد شد
 • پیچ سر مته ای: نوعی پیچ به حساب می آید، که در سر آن واشر قرار گرفته است، و تنها یک مرتبه می توان برای سوراخ کردن ورق استفاده شود
 • لول: در کنار ساختمان ها برای هدایت آب با شیب کم نصب می شود
 • قالپاق: جنسش از پلی اتیلن می باشد، و چون رنگ آن به مرور زمان پاک خواهد شد از نوع بی رنگ آن استفاده می کنند
 • پیشانی: در قسمت جلوی خانه نصب می شود و در قسمت نمای خانه و برای پوشاندن لایه داخلی استفاده می شود
 • تیزه: فاصله بین دو طرف سقف شیبدار را با تیزه پر می کنند، که زاویه ی آن با توجه به شیب سقف می باشد، که کارخانه این امکان را دارد که شیب را با توجه به سلیقه مشتری تغییر دهد
 • فلاشینگ: برای آب بندی روی ساختمان ها نصب خواهد شد و به عنوان نما در ساندویچ پنل ها استفاده می شود
 • جنس پرلین در پوشش سقف یو پی وی سی (UPVC): ناودانی و قوطی و همینطور اندازه پرلین در زیر سازی ۸۰/۴۰    ۶۰/۳۰    ۴۰/۴۰  می باشد

اگر قصد ساخت و یا خرید سوله را دارید لطفا روی کلمه ی هزینه ساخت سوله کلیک کنید.

چنانچه می خواهید سراغ سوله دست دوم بروید به شما پیشنهاد می کنیم که روی کلمه ی خرید سوله دست دوم کلیک کنید، زیرا که مطالب مهمی اعم از قرارداد سوله دست دوم و روند ساخت سوله دست دوم و حتی تمام کلاهبرداری ها در این زمینه در این مقاله وجود دارد.

6 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • توضیحات خیلی جامع و کامل بود خیلی منو راهنمایی کرد خیلی ممنونم از شما

  پاسخ
 • فرشاد دین پژوه
  دسامبر 20, 2020 11:17 ب.ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید. مطالب بسیار پر بار و مفید بوده

  پاسخ
 • سید جمال زارعی
  آگوست 9, 2021 11:30 ب.ظ

  سلام خسته نباشید توضیحاتتون خوب بود و مفید.
  ی سوال داشتم نحوه ی خرید چطوره و حداقل چ متراژ باید خرید کرد و در اخر ارسال دارین واسه شهرستانا؟

  پاسخ
  • سلام دوست عزیز ، شما باید سفارش متراژ را از طریق شماره تلفن های داخل سایت بدهید و بعد از آن عقد قرارداد.
   بله اگر متراژ شما به حدنصاب ما برسد ، ارسال به شهرستان هم داریم.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست